Smlouva mezi Českem a USA o radaru už je veřejná

Ani ne 24 hodin od podpisu dohody České republiky se Spojenými státy americkými o výstavbě radarové základny v Brdech odtajnilo naše ministerstvo zahraničí její obsah. Pokud smlouvu ratifikuje parlament, bude americký protiraketový systém chránit území České republiky. Domluvená je i kontrola provozu na samotné základně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká vlajka na Loretánském náměstí

Americká vlajka na Loretánském náměstí | Zdroj: ČTK

Podle hlavní dohody se Spojené státy americké zavazují systémem protiraketové obrany chránit naší republiku. Důstojníci české armády pak mají mít vliv na způsob naprogramování celého systému, čímž drží v rukou možnost zajistit pro naše území přednostní obranu.

Stanice bude mít vedle amerického i českého velitele, jehož stálá přítomnost na základně má zaručit kontrolu toho, k čemu radar bude sloužit. Případné návštěvy reprezentantů jiných států podléhají souhlasu České republiky.

Prostor radarové základny totiž zůstává suverénním územím České republiky. Povolení se na něm pohybovat platí pro maximálně 250 příslušníků amerických ozbrojených sil. České úřady mají ve vymezených krizových situacích právo na okamžitý přístup na stanici.

Američané jsou také zavázáni plně respektovat právní normy České republiky v oblasti životního prostředí, zdraví a bezpečnosti. Pokud při výstavbě stanice budou čeští dodavatelé nabízet dodávky stejné kvality a ceny jako konkurence, mají mít ve výběrových řízeních přednost.

Nabízíme vám k přečtení úplný text smlouvy mezi Českou republikou a USA o vybudování radaru protiraketové obrany.

Celý systém amerického protiraketového štítu, jehož součástí je i plánovaný radar v Česku, má podle USA v budoucnu chránit před útokem ze zemí, které vyvíjejí jaderný program a nemají pro něj dostatečně přesvědčivé mírové vysvětlení, jako jsou například Írán nebo Severní Korea.

Večerní aktualita: Čeští a američtí experti ukončili jednání o rámcové dohodě o průmyslové spolupráci. Ta by měla umožnit našim firmám snazší přístup na americký trh. Dohoda navazuje na čerstvě podepsanou česko-americkou smlouvu o radaru.

Hlavní smlouvu o umístění radaru na českém území podepsali v Praze americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg. Obě strany musí ještě ale dojednat doplňkovou smlouvu, která bude upravovat pobyt amerických vojáků na českém území (SOFA).

Aby dokument vstoupil v platnost, musí ho schválit český parlament a podepsat prezident. Václav Klaus už oznámil, že je připravený tak učinit "bez váhání". Radar považuje za další tmelící prvek našeho partnerství s USA. "Potřebujeme stát na dvou nohách, nejenom na jedné, nejenom na té evropské, ale i na kontaktu se Spojenými státy," řekl Klaus.

Mezi poslanci však nemá kabinet Mirka Topolánka podporu pro ratifikaci smlouvy jistou. Radaru v Česku není nakloněná ani veřejnost. Podle posledních průzkumů s ním nesouhlasí zhruba tři pětiny lidí.

Další část protiraketového deštníku má stát v Polsku, vyjednávání o smlouvě mezi Washingtonem a Varšavou ale zatím neskončilo. Rozhovory se zasekly na neochotě Američanů přistoupit na tvrdé polské podmínky.

Proti zvažovanému umístění amerického radaru v Česku a raket v Polsku důrazně protestuje Rusko, které vyjadřuje obavy z ohrožení vlastní bezpečnosti. Nový ruský prezident Dmitrij Medveděv pohrozil neupřesněnými odvetnými opatřeními za uzavření americko-české smlouvy o radaru. "Nebudeme kvůli tomu hysteričtí, ale budeme uvažovat o odvetných opatřeních," prohlásil Medveděv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus komentuje reakci Ruska na česko-americkou smlouvu o radaru

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme