USA a Rusko se ohledně smlouvy o likvidaci raket domluví, shodují se Babiš a Petříček

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš i ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD litují, že Spojené státy a Rusko odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Oba politici v sobotu vyjádřili naději, že obě velmoci se nakonec domluví a svět nebude muset čelit jaderné hrozbě i novým závodům ve zbrojení jako v době studené války.

Washington/Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Zažili jsme studenou válku, kdy nad světem visela hrozba použití jaderných zbraní každý den. Nechceme se přece vracet do takové doby a zažívat znovu podobné hrozby,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Rusko stejně jako USA odstupuje od smlouvy o likvidaci raket. Čína vyzvala obě země k dialogu

Číst článek

Amerika by měla s Ruskem zasednout za jeden stůl a domluvit se, že v likvidaci jaderných zbraní budou pokračovat. Svět musí řešit mnoho jiných konfliktů - válku v Sýrii, obecně nestabilitu na Blízkém východě nebo migrační vlnu z Afriky. Řešit ještě jadernou hrozbu by byl pro svět další velký problém,“ dodal.

Ministra zahraničí Tomáše Petříčka podle jeho vyjádření znepokojuje, že Rusko podle všeho nechce ani iniciovat další jednání.

Doufá, že nakonec zvítězí rozum a obě strany naleznou konstruktivní řešení ještě před tím, než smlouva o likvidaci raket vyprší.

Americkým rozhodnutím o vypovězení se spustila půlroční výpovědní lhůta, během níž je ještě možné o osudu dohody jednat. „Potřebujeme bezpečnou a stabilní Evropu, pro kterou jsou porušování stávajících dohod a nové závody ve zbrojení vážnou hrozbou,“ dodal šéf české diplomacie.

Nejprve USA, pak i Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že po USA také Moskva odstupuje od smlouvy o likvidaci raket.

USA odstupují od raketové smlouvy s Ruskem. ‚Vyhrazujeme si právo na odvetu,‘ reaguje Moskva

Číst článek

„Budeme postupovat následovně: Naše odpověď bude zrcadlová,“ uvedl podle agentury TASS Putin. Zároveň nařídil, aby ruští diplomaté přestali iniciovat jednání o smlouvě se Spojenými státy.

Podle agentury Reuters Putin souhlasí s návrhem ministerstva obrany začít vyrábět nadzvukovou raketu středního doletu.

Žádné rakety v Evropě ani jinde ve světě ale Moskva podle prezidenta nerozmístí, dokud tak neučiní USA. Ty odstoupení od smlouvy oznámily již v pátek, podle Washingtonu ji totiž Rusové porušují. Moskva to odmítá.

Smlouva z roku 1987

Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupil tento dokument 1. června následujícího roku.

Ve smlouvě nazvané INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme