Smlouva o radaru má být hotova v horizontu týdnů

Do podpisu smlouvy mezi Českou republikou a Spojenými státy o umístění radarové základny USA na našem území už zbývají jen týdny. Shodli se na tom v Praze první náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar a vysoký představitel americké diplomacie John Rood.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Rood a Tomáš Pojar | Zdroj: ČTK

"Zbývá ještě dořešit řadu aspektů, je před námi mnoho práce. Přesto, udělali jsme velký pokrok a věřím, že smlouva už je na dohled. V tom jsem optimista," řekl po dalším kole vyjednávání o případné stavbě americké radarové stanice v Česku John Rood.

Jestli ale bude smlouva hotová už před únorovou cestou premiéra Mirka Topolánka do Washingtonu, zatím není podle náměstka Tomáše Pojara možné říci. "Pokud budou Spojené státy otevřeny našim návrhům a našim požadavkům, tak skutečně se jedná spíše o týdny než měsíce, kdy bychom mohli smlouvu mít hotovou. Ale smlouva bude samozřejmě k podpisu, až bude řádně projednána."

Podle Pojara se Česko s americkou stranou dohodlo na tom, že v hlavní smlouvě upravující podmínky pro případnou stavbu radaru bude samostatná kapitola o propojení stanice s NATO.

Marika Táborská, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme