Smlouva o Turówu je v podstatě hotová, tvrdí Brabec. Vedou se spory o délce jejího trvání

Smlouva Česka a Polska, řešící fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce, je v podstatě hotová. K dohodě ale zástupci obou zemí ani ve čtvrtek ještě nedospěli. Novinářům to po čtvrtečním jednání řekl český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Hlavním rozporem je podle něj odlišný názor Česka a Polska na délku trvání smlouvy o Turówu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnědouhelný důl Turów

Hnědouhelný důl Turów | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Polský ministr ochrany ovzduší a životního prostředí Michal Kurtyka po čtvrtečním jednání prohlásil, že polská nabídka narazila na eskalaci požadavků české strany. Podle Brabce má smlouva dát dohodě o dolu dlouhodobý rámec, z čehož Česko nechce ustoupit.

„Naše nabídka, velmi dobrá nabídka, nebyla přijata,“ řekl Kurtyka. Dodal, že šlo o velmi konkrétní nabídku pro obyvatele Libereckého kraje v oblasti vodohospodářské infrastruktury, územní spolupráce a nadstandardního monitoringu. Polská nabídka ale podle něj narazila na stupňování požadavků české strany, což vedlo k tomu, že nebyla přijata.

Poškodí to česko-polské vztahy, spolupráci ve Visegrádské skupině a hlavně občany na obou stranách hranice, dodal ministr Kurtyka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme