Česko 0:0 USA

Smlouvy s učiteli jen na 10 měsíců zřejmě zakáže zákon, je v závěrečném čtení

Uzavírat smlouvy s učiteli jen na dobu školního roku zřejmě zakáže zákon. Rozhodovat o tom budou dnes poslanci. Novela o pedagogických pracovnících chce zamezit tomu, aby ředitelé opakovaně propouštěli učitele na letní prázdniny a v září je zase přijímali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel češtiny a dějepisu Václav Dycka je nominován na cenu Zlatého Ámose jako nejoblíbenější učitel | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Podle poslankyně vládní ČSSD Vlasty Bohdalové je koalice jednotná a novela sněmovnou projde.

„Dáme jasný signál pedagogické veřejnosti, že nám jejich problémy nejsou lhostejné. Většinou se toto děje mladým učitelům,“ tvrdí Bohdalová.

„Třeba mladý učitel, který je talentovaný, odejde ze školy a najde si jiné zaměstnání. On si nemůže vzít půjčku nebo hypotéku, protože je neustále zaměstnáván na 10 měsíců, čili je brán jako nestabilní plátce,“ vysvětluje poslankyně.

Část opozice považuje řešení problému zákonem za zbytečné. „Já jsem se ptal různých ředitelů škol, co si o tom myslí. A každý z nich mi řekl – žádný slušný ředitel nic takového nedělá a my takové případy neznáme,“ říká poslanec a předseda opoziční ODS Petr Fiala.

„My jsme minule žádali paní ministryni, aby zjistila, kolik těch případů je. Ona zřejmě s nějakým číslem přijde. Pokud ten počet je vysoký, tak nemám žádný problém s tím, to nakonec nějakým způsobem podpořit,“ dodává Fiala.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme