Smlouvy s učiteli jen na dobu školního roku zřejmě zakáže zákon

Učitelé se možná dočkají celoročních pracovních smluv. Poslanci pustili do závěrečného schvalování návrh zákona, který zakazuje zaměstnávání kantorů pouze na deset měsíců a jejich propouštění na dobu letních prázdnin. Opatření by ale platilo až od školního roku 2016/2017. Letos tedy zřejmě někteří učitelé bez trvalé smlouvy ještě skončí na úřadu práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová chce proto jednat se zřizovateli škol.

„Chci vyvolat ihned jednání se Svazem měst a obcí a s Asociací krajů z hlediska komunikace se zřizovateli škol tak, abychom si už v tuto chvíli vyjasnili, že praxe ukončování pracovních poměrů učitelů k 30. 6. a následné navazování od 1. září není praxí optimální, ale navíc já ji pokládám za nezákonnou a obcházející zákon a chci vyzvat zřizovatele, aby takto nečinili,“ zdůraznila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci projednávají novelu, která má zrušit desetiměsíční pracovní smlouvy pro učitele. Řada z nich i letos zřejmě skončí na úřadu práce

Část pravicových poslanců ovšem považuje za zbytečné, aby se zaměstnávání pedagogických pracovníků řešilo zákonem. Není prý ani jasné, kolika učitelů se desetiměsíční pracovní smlouvy týkají.

„Paní ministryně sama říkala, že se snažila to číslo během dne sehnat a že se to nepodařilo. Nerad přijímám zákony, o kterých nevím, jestli jsou vlastně potřeba. Naopak si myslím, že spousta zákonů potřeba není. Ve školství bychom určitě měli řešit jiné věci než zrovna upravovat pracovní poměry pedagogických pracovníků,“ myslí si předseda ODS Petr Fiala.

Také podle poslankyně TOP 09 Anny Putnové by stačilo zapojit zřizovatele škol. „Je to také věc starostů, aby se zeptali svých ředitelů, jak zacházejí s učiteli a zda je tato nemravná praxe přijatelná v jejich obci,“ uvedla.

"Není to příjemný pocit"

Kolika učitelů se prázdninové výpovědi týkají, nevědí ani odbory, ani ministerstvo školství. Poznají to až na úřadech práce, které budou mít letošní čísla v srpnu. Loňské statistiky mluví jasně.

„Zatímco v červnu loňského roku do evidence přišlo 411 uchazečů z těchto profesí, v červenci jich bylo už 3060 a v září zase jejich počet poklesl na 314,“ sečetla loňská celorepubliková data mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.

Na to, že pro kantory není cesta na pracovní úřad nic příjemného, zavzpomínala středoškolská učitelka Marta.

„Pro kvalifikovaného vysokoškolsky vzdělaného učitele, který odpracuje deset měsíců stejně jako všichni ostatní a najednou se ocitá ve vzduchoprázdnu, to není příjemný pocit,“ svěřila se.

Novela nabízí i výjimky. Kratší než roční smlouvy budou dál možné například pro případný zástup za nemocného učitele.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme