V Ústeckém kraji vyhlásili smogovou situaci. Důvodem je vysoká koncentrace přízemního ozonu

Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci z důvodu vysoké koncentrace troposférického neboli přízemního ozonu. Lidé by tak měli omezit fyzickou zátěž spojenou se zvýšenou frekvencí dýchání, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smogová situace v Ústeckém kraji

Smogová situace v Ústeckém kraji | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Smogová situace souvisí s velmi vysokými teplotami vzduchu a intenzitou slunečního záření a tím, že je minimální pohyb vzduchu, uvedl Martin Novák z ústecké krajské pobočky ČHMÚ.

Hodinový průměr koncentrací přízemního ozonu překročil informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový v Lomu na Mostecku.

2:39

Věda pro děti: Jak vznikají červánky a jaké počasí předpovídají, když se objeví ráno?

Číst článek

S ohledem na předpověď počasí by podle Nováka stejná situace mohla nastat ještě na jedné nebo dvou stanicích v regionu.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice.

Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi.

Letošní poslední tropický den 

Na některých místech v Česku dosahovaly teploty v úterý opět tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde meteorologové naměřili 32,9 stupně Celsia.

Rekordy pro 12. září padly zhruba na osmině stanic s alespoň třicetiletou historií, kterých je v Česku kolem 160, uvedl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Více než 32 stupňů naměřili meteorologové kromě Doksan také na pražském Karlově. Rtuť v teploměru vystoupala v centru hlavního města až na 32,5 stupně Celsia.

V obou případech šlo o rekordní hodnoty pro danou stanici a v obou případech byla překonána maxima z roku 2016. Stanice v Doksanech měří teplotu přes 70 let, na Karlově dokonce 102 let.

Nad 31 stupňů Celsia se v úterý dostávala teplota především ve středních Čechách, dolním Polabí a Poohří.

Například v Průhonicích u Prahy naměřili 31,5 stupně, to je o 0,1 stupně víc než činilo dosavadní maximum z roku 2018. Na stanici Tušimice v Ústeckém kraji v úterý bylo rovněž rekordních 31,2 stupně.

Teplotní rekordy v Česku padaly již o víkendu a v pondělí. Úterním dnem ale série takto mimořádně teplých zářijových dní zřejmě končí.

„Pro letošek je to poslední takto teplý den,“ uvedl Mejstřík. Ve středu se podle předpovědi v Česku zatáhne a začne pršet. Teploty proto budou oproti počátku týdne klesat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme