Smog dusí sever a východ Čech i část Moravy. Lépe se dýchá v Praze

Česko se nadále potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší. Zatímco pro Prahu a Střední Čechy byla smogová situace odvolaná, výstraha na zvýšené množství polétavého prachu dál platí pro sever a východ Čech a část Moravy. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prahu pokrývá smog | Foto: Filip Jandourek

„Varování zůstává nadále v platnosti pro Ústecký, Královéhradecký, Pardubický kraj, Olomoucký a Zlínský kraj. Aglomeraci Brno, Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko,“ upřesnil meteorolog ČHMÚ Pavel Borovička.

Znečištění vzduchu neklesá. Můžou za to hlavně kamna na uhlí, říká ministerstvo

Číst článek

Se zhoršenou kvalitou ovzduší se dnes nejvíce potýkají obyvatelé Zlínského kraje. Nejhorší je situace v Otrokovicích a Uherském Hradišti, kde byl ráno naměřen více než dvojnásobek povolené koncentrace polétavého prachu v ovzduší.

V Otrokovicích dnes ráno meteorologové naměřili průměrnou čtyřiadvacetihodinovou koncentraci polétavého prachu 142 mikrogramů a v Uherském Hradišti 115 mikrogramů. Limit přitom činí 50 mikrogramů.

Smogovou situaci vyhlašuje Český hydrometeorologický ústav v případě, kdy po dva dny nepřetržitě průměrné hodinové koncentrace polétavého prachu za posledních 24 hodin překračují dvojnásobek imisního mikrogramu, který je 50 mikrogramů.
Zdroj: ČTK

Proti pátečnímu ránu se koncentrace v obou městech zvýšily.

V Otrokovicích v pátek meteorologické stanice zaznamenaly 111 mikrogramů a v Uherském Hradišti 91 mikrogramů.

ČHMÚ v tomto období žádá řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic polétavého prachu PM10 a oxidu dusičitého.

Podle meteorologa Stanislava Racka se má ovzduší v zasažených lokalitách zlepšovat: „Předpokládáme, že v nejbližších dvou dnech bude na celém našem území odvolána smogová situace v důsledku toho, že se budou nadále zlepšovat rozptylové podmínky.“ Pomohou prý zejména srážky a vítr.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme