Městská doprava bude v Praze při smogu zdarma. Opatření vyjde až na pět milionů za den

Praha v době smogových situací zavede městskou hromadnou dopravu zdarma, a to včetně vlaků. V pondělí se na tom shodli radní. Hlavní město vyjde jeden den tohoto opatření až na až pět milionů korun. Držitelům časových jízdenek město jízdné nevrátí.

Praha (Aktualizováno: 11:59 25. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Sabrina Mazzeo | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Posílení kapacity spojů tak, aby zvládly případné zvýšení počtu cestujících, má být ale problematické. Jak v případě tramvajové sítě, tak metra a železnice je v metropoli síť v podstatě na hranici kapacity.

Nadlimitní látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly 62 procenta lidí. Nejhorší byla situace na Ostravsku

Číst článek

Náklady bude město dopravcům kompenzovat z rozpočtové rezervy, a to vždy za čtvrtletí. A podle schváleného dokumentu by bylo opatření účinnější, kdyby se k němu připojil i Středočeský kraj.

Zavedení MHD zdarma v době smogu zvažovala už minulá politická reprezentace, od plánu však ustoupila se zdůvodněním, že by to na kvalitu ovzduší nemělo výraznější vliv. 

Podle náměstka primátora pro životní prostředí a infrastrukturu Petra Hlubučka (STAN) je to opatření, které by mohlo v době zhoršené kvality ovzduší výrazně pomoci.

„Je to jasný signál, který chceme vyslat směrem k občanům, že v případě vyhlášení smogové situace se životní prostředí nachází v nějaké krizové situaci, která ohrožuje lidské zdraví,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Lidé, kteří si platí dlouhodobou časovou jízdenku, nebudou mít v případě zavedení MHD zdarma nárok na vrácení části jízdného. Podle vedení města by to bylo s ohledem na náklady na vracení neefektivní. Jízdné v Praze je navíc podle nich výrazně dotováno a roční kupon vyjde na deset korun denně.

Hnutí Duha: Stav ovzduší se zhoršuje, vlivem prachu zemřelo předčasně šest tisíc lidí

Číst článek

Podobně by se jízdné nevracelo ani v případě železničních dopravců, kteří na území Prahy zajišťují regionální přepravu.

Smogové situace v jednotlivých krajích vyhlašuje Český hydrometeorologický ústav, a to v několika stupních. Město chce MHD zdarma zavádět již při nejmírnějším z nich.

Podle statistik je v Praze vyhlášen některý ze stupňů smogové situace v průměru zhruba pět až sedm dní v roce. Loňská novela zákona o ochraně ovzduší zpřísnila limity pro vyhlášení, takže se dá v budoucnu předpokládat vyšší počet dní.

Město počítá s tím, že uspořádá informační kampaň, která bude Pražany předem o opatření informovat.

Druhé nejznečištěnější město

Praha je po Ostravě druhým nejvíce znečištěným městem. Zatímco v Ostravě je smog dán především výrobou, v metropoli drtivou většinu zplodin produkuje doprava.

Hlavní město trápí zejména prachové částice označované jako PM10, které jsou velmi malé a při vdechnutí se usazují v plicních sklípcích, odkud se dostávají do krevního oběhu a roznášejí rakovinotvorné látky.

Zásadním problémem, zvyšujícím jejich koncentraci, jsou dieselové motory s poškozeným nebo úplně chybějícím filtrem pevných částic.

Co ne/dělat při smogové situaci?

  • Omezte pobyt venku, a to zejména v době mezi 6. a 10. a také 16. a 20. hodinou.
  • Při pobytu venku nevyvíjejte velkou fyzickou aktivitu, která by vedla ke zvýšené intenzitě dýchání.
  • Omezte větrání. Místnosti, kde se zdržují lidé, větrejte krátce a intenzivně otevřením oken na několik minut třikrát nebo čtyřikrát denně, nezdržujte se v zakouřených místnostech.
  • Omezte činnosti, které zhoršují kvalitu vzduchu v místnostech a zvyšují potřebu větrání - jako je kouření, práce s použitím barev, laků, lepidel, přípravků s organickými rozpouštědly či sprejů s hnacími plyny.
  • Nepoužívejte krbová topeniště, nespalujte žádné materiály venku na otevřeném ohni.
  • Dejte přednost veřejné nebo pěší dopravě před autem.
  • Nepřetápějte obytné místnosti, respektive zkuste snížit teplotu vytápění obytných místností alespoň o jeden až dva stupně Celsia oproti obvyklé úrovni.
  • Zahajte včas a účinně léčbu při prvních příznacích onemocnění dýchacího ústrojí nebo jiných obtíží.
  • Sledujte aktuální informace ve sdělovacích prostředcích a na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme