Meteorologové hlásí zlepšení. Smogovou situaci v Praze a Středočeském kraji odvolali

Meteorologové odvolali smogovou situaci v Praze a Středočeském kraji. Vyplývá to ze sdělení Českého hydrometeorologického ústavu. Smogová situace byla vyhlášena ve středu odpoledne ještě i pro Ústecký kraj kvůli vysokým koncentracím přízemního ozonu v ovzduší. Ani tam už ale neplatí. Vysoké hodnoty ozonu mohou být komplikací pro lidi s dýchacími problémy, pro děti a starší osoby. Měli omezit pohyb venku.

Praha (Aktualizováno: 23:40 9. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog, oxid uhličitý, znečištěné ovzduší (ilustrační foto)

Smog, oxid uhličitý, znečištěné ovzduší (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Pro pražskou aglomeraci i celý Středočeský kraj byla smogová situace zrušena k dnešním 21.25, pro Ústecký kraj ke 23.10. K jejímu vyhlášení ve středu odpoledne vedlo to, že povolené hodnoty byly krátkodobě překročeny mezi 16. a 17. hodinou.

Zakázat dieselové motory ve městech? 'Polovičaté řešení a prakticky žádný efekt,' říká motoristický odborník

Číst článek

Přízemní ozon vzniká chemickými reakcemi mezi oxidy dusíku a těkavými organickými sloučeninami, jaké nastávají za horkých letních dnů, zvláště pokud jsou spojené s bezvětřím.

Na jeho vzniku se podle meteorologů podílejí také výfukové plyny, proto se s nadměrným množstvím ozonu potýkají spíše města a průmyslové aglomerace.

Smogovou situaci vyhlašuje Český hydrometeorologický ústav v případě, že hodinová koncentrace ozonu alespoň na jedné stanici v daném území překročí 180 mikrogramů na metr krychlový.

Tento limit překročila nejvyšší naměřená čísla ve středu jen lehce a k takzvané varovné prahové hodnotě, která je 240 mikrogramů na metr krychlový, se zdaleka nepřiblížila.

Na měřicích stanicích v Praze se dnes před 21.30 hodinová koncentrace přízemního ozonu pohybovala kolem sta mikrogramů na metr krychlový. Ve středních Čechách se nejvyšší naměřená hodnota blížila 120 mikrogramům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme