Smog představuje pro lidi větší riziko onemocnění rakovinou, říká epidemiolog

Polétavý prach, který v posledních dnech sužuje Česko, má prokazatelně i karcinogenní účinky, upozornil na to v dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu epidemiolog Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog a inverze dělá problémy astmatikům a alergikům (ilustrační foto)

Smog a inverze dělá problémy astmatikům a alergikům (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Podle Šráma by měly být opatrné zejména nastávající matky:

„Dneska se ukazuje, že asi ovlivnění vývoje plodu znečištěným ovzduším je velmi významné, protože to může ovlivňovat posléze imunitu dítěte po narození. To znamená, že takoví jedinci mají určité funkční nedostatečnosti.“

Smog také zhoršuje chřipku i další respirační infekce. Vdechování polétavého prachu dráždí sliznice, tím dochází k jejich překrvení a k oslabení takzvané slizniční imunity.

Vážně uškodit může smog astmatikům, hlavně dětem. Pediatři potvrzují, že přibývá zánětů plic, průdušek, středního ucha i nosních dutin. Ohrožení jsou lidé, kteří pracují venku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl epidemiolog Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Okamžité hodnoty polétavého prachu v ovzduší často několikanásobně přesahují hygienickou normu. Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu si přesto nemyslí, že by se jednalo o smrtelné dávky.

„V podstatě Český hydrometeorologický ústav vydává jen doporučení, aby třeba starší osoby nebo malé děti nepobývaly na kontaminovaném vzduchu déle než dvě hodiny. Čili nejedná se o nic tragického, je možné se normálně pohybovat, dojít do školy, do práce, na nákup. Teprve delší pobyty by pro osoby, které mají třeba podlomené zdraví, mohly představovat určité riziko,“ vysvětluje.

V Moravskoslezském kraji se situace zlepšuje

Smog trápí celé Česko už několik dní, v sedmi krajích platí smogová situace. Ta se vyhlašuje ze zákona, pokud je dva dny po sobě klouzavý průměr koncentrace polétavého prachu v ovzduší vyšší než 100 mikrogramů na metr krychlový.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu přiblížil aktuální vývoj smogové situace

Na Ostravsku už se ale reálná situace zlepšila. „Teď už se právě v Moravskoslezském kraji rozfoukal vítr, který výrazně přispěl ke zlepšení rozptylových podmínek. A paradoxně v této chvíli nejnovější data ukazují, že Ostravsko je zrovna nejčistší z celé republiky,“ říká Dvořák.

Během víkendu se podle odhadů meteorologů smogová situace v Moravskoslezském kraji obnoví, měla by mít ale mírnější průběh.

„V současné chvíli je nejhorší ovzduší spíš v západní polovině republiky, ať už ve velkých městech, třeba i v Praze, nebo v Ústeckém kraji, kde je hodně průmyslu,“ upřesňuje Dvořák.

Smogovou situaci utvářejí dva hlavní faktory. Nad územím republiky v důsledku tlakové výše téměř nefouká vítr, vzduch se proto nemísí. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám pak všechny znečišťující příměsi zůstávají v místě svého vzniku.

Koncentrace polétavého prachu v ovzduší stoupá i v Praze. Nepomohl by prý ani zákaz aut v centru

Číst článek

Tlaková výše přináší také pokles teplot, lidé proto více topí. Kouř z lokálních topenišť, kterými jsou například rodinné domy s vlastními kamny, pak zamořuje blízké okolí a podílí se na vzniku polétavého prachu.

„Je předpoklad, že už v průběhu neděle se bude postupně rozfoukávat jihozápadní vítr. A potom na začátku příštího týdne už budou výborné rozptylové podmínky a smogová situace v celé naší republice už pomine,“ odhaduje Dvořák.

Jana Zemanová, Helena Šulcová, Michaela Vydrová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme