Smog se šíří celou republikou, nezmizí ani v dalších dnech

Pod smogovým příkrovem už je velká část republiky. Nejhůře se dýchá lidem v Moravskoslezském kraji, na Ústecku a ve středních Čechách. Ve všech lokalitách platí signál regulace, pro velké průmyslové podniky to znamená omezení výroby. Meteorologové navíc na nejbližší dny neslibují žádné zlepšení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Praze

Smog v Praze | Zdroj: ČTK

Už dva týdny musejí se smogem žít obyvatelé Moravskoslezského kraje, kde je situace dlouhodobě nejhorší v celé republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální smogovou situaci popsal na Rádiu Česko Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu

Ostrava, Bohumín a Orlová jsou místa, kde množství prachu v ovzduší překračuje až čtyřnásobek povolené normy. Nepříznivým ukazatelem situace se stala obec Věřňovice na Karvinsku, kde je momentálně limit překročený téměř šestkrát.

Problémy s dýcháním pociťují hlavně nejmenší děti. Ordinace jsou v těchto dnech plné a diagnózy identické, říká pediatrička Helena Kuběnová: „Mají zarudlé krky, prosáklé, nejsou tam zvětšené uzliny, nemívají teploty.“ Vše doprovází silný kašel, a tak následuje dlouhá léčba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Moravskoslezském kraji sleduje reportér Martin Knitl, z Ústecka se přihlásila Dagmar Cestrová

Koncentrace škodlivin během dne kolísají a obavy z večerních a nočních čísel se staly každodenním zvykem. Výhled na příští dny zatím není podle meteorologa Miloše Dvořáka příliš nadějný.

„K rozrušení inverze by přispěla nějaká výraznější fronta nebo výrazně zesílený vítr. Když se podívám na to, co máme aktuálně k dispozici, tak na nejbližší týden nic takového nevidíme,“ uvedl Dvořák.

Lidé s dýchacími obtížemi a také děti by měli chodit ven, jen pokud je to nutné. I lidé zdraví by měli omezit fyzickou zátěž. Nadále platí doporučení, aby řidiči využili spíše hromadnou dopravu a s vlastními auty nevyjížděli, pokud vyloženě nemusejí.

ČTĚTE TAKÉ: Kontrola domácích topenišť by mohla pomoci omezit smog

Smog trápí několikátý den i střední Čechy, kde signál regulace platí od včerejšího večera. Nařízení se týká Spolany Neratovice, vápenky Čertovy schody u Berouna nebo výtopny Příbram.

Podle kraje to ale v žádném případě neznamená, že tyto firmy musí omezit výrobu. Určitě by se ale měly postarat o to, aby se z jejich areálů neprášilo. Třeba výtopna nesmí zbytečně manipulovat s uhlím.

Nejhorší situace je v Kladně a Mladé Boleslavi. Imisní limity v případě prachu jsou tam překračovány dvojnásobně až trojnásobně.

Špatná kvalita ovzduší trápí nejen sever republiky, ale i střední a východní Čechy nebo Prahu | Foto: ČTK

Více práce mají v těchto dnech i středočeští záchranáři. Meziročně se jim zvýšil o 20 procent počet výjezdů k pacientům s dušností a dalšími dýchacími problémy.

Signál regulace platí od včerejšího večera také v Ústeckém kraji. Velmi špatně se dýchá v Ústí nad Labem či v Děčíně. Dopoledne se koncentrace prachu dostaly v některých místech pod limit, situace se ale mění z hodiny na hodinu.

Omezení smogem pociťují i obyvatelé Plzeňska, Brna, Liberce i hlavního města. Kvůli smogu dokonce zrušil dnešní návštěvu Prahy i srbský ministr obrany Dragan Šutanovac.

Martin Knitl, Pavel Pavlas, Dagmar Cestrová, Martin Hromádka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme