Smogová situace kvůli ozonu už platí téměř v celém Česku

V téměř celé České republice kvůli vysoké koncentraci ozonu už platí smogová situace. Dnes byla vyhlášena v Karlovarském a Jihočeském kraji, v řadě dalších krajů platí již několik dní. Smogová situace zatím není vyhlášena jen v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

západ slunce - zamilovaný pár | Foto: Fotobanka stock.xchng

V minulých dnech meteorologové vyhlásili smogovou situaci v 10 regionech a dnes odpoledne ještě ve zbytku západních Čech a v jižních Čechách.

Důvodem je vyšší koncentrace takzvaného přízemního ozonu v ovzduší, kterého přibývá hlavně kvůli vysokým teplotám a silnému slunečnímu záření v nynějších vedrech.

Přízemní ozon je zdraví škodlivý. Způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu.

Teploty budou i v sobotu na velké části území republiky podle předpovědí počasí nad tropickou třicítkou. Smogová situace tak podle ČHMÚ potrvá i v sobotu.

Od západu ale přijdou do Česka pravděpodobně již dnes večer bouřky, které přinesou ochlazení.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, ale i starší lidé a děti by se kvůli přízemnímu ozonu měli v krajích s vyhlášenou smogovou situací podle ČHMÚ odpoledne vyhnout venku větší fyzické zátěži.

„U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení,“ sdělili meteorologové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme