Smogovou situaci lze snadno zjistit pomocí chytrého telefonu nebo emailu

Aplikace pro takzvané chytré telefony s názvem SmogAlaram pomáhá lidem v regionech, které se často potýkají se smogovou kalamitou. Díky ní lze velmi snadno zjistit momentální kvalitu ovzduší. Nejnovější verze SmogAlarmu funguje ve třech různých operačních systémech a informuje i pomocí emailového hlášení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

„Aplikace SmogAlarm pracuje s daty ze smogových stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Chytrý telefon lokalizuje, kde se jeho majitel právě nachází, a vyhodnotí údaje z nejbližší smogové stanice. Můžete tak snadno zjistit, jaký vzduch zrovna dýcháte,“ přibližuje aplikaci spoluzakladatel a předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Čisté nebe Jan Kozina.

První verzi aplikace spustila společnost na podzim loňského roku, tehdy ale SmogAlarm fungoval jen pro operační systém Android. „Lidé se ptali, proč nemáme verze i pro další operační systémy, a tak jsme s pomocí grantu aplikaci upravili a nyní slouží i pro další platformy,“ vysvětluje Jan Kozina. Nově aplikaci mohou využít i majitelé iPhonů a telefonů s operačním systémem Windows Phone.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kozina z obecně prospěšné společnosti Čisté nebe představil aplikaci pro chytré mobilní telefony SmogAlarm

Lidé mají o SmogAlarm zájem, dosud si ho stáhlo na 15 tisíc uživatelů. Ti si mohou aplikaci nechat ve stálém aktivním režimu na pozadí displeje.

„Informace ale mohou dostat i lidé, kteří chytrý telefon nevlastní,“ informuje Jan Kozina. „Na stránkách www.smogalarm.cz se mohou přihlásit o odběr informací prostřednictvím emailu. Upozornění dostanou vždy, když se smogová situace zhorší na nejhorší stupně 5 a 6.“

Aplikaci podle Koziny nejvíce oceňují rodiny s malými dětmi. „Od nich máme opravdu dobré ohlasy, rodiče se informacemi řídí a mění podle nich třeba čas vycházky.“

Obecně prospěšná společnost Čisté nebe novou verzi aplikace oficiálně představí za týden na akci Den vzduchu, kdy bude také vyhlášena Ostravská národní smogová rezervace.

Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme