Smogu neubývá, nejhůř je na severu a východě republiky

Smog z Česka stále nemizí a pokrývá zejména severní a východní část země. Ve třech krajích platí signál regulace, špatné rozptylové podmínky jsou i ve velkých městech, včetně Prahy. Tam smog ovlivnil provoz ruzyňského letiště. Předpověď počasí zatím vyhlídky na zlepšení nedává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na smogem zahalenou Ostravu | Foto: ČTK

Už druhý týden se s nadlimitními hodnotami, hlavně polétavého prachu, potýkají obyvatelé Moravskoslezského kraje. Tam je situace nejvážnější v republice a dnes se ještě zhoršila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smogovou situaci v regionech popsali reportéři Ivana Šuláková, Dagmar Cestrová a Pavel Pavlas

Z třinácti aktivních měřících stanic 11 registruje šestý, nejvyšší stupeň znečištění. Zbylé dvě jsou jen o stupeň níže.

Nejhůře jsou na tom lidé v Ostravě-Kateřinkách, kde je momentálně polétavého prachu v ovzduší sedmkrát více, než povolují normy. Podobně špatné podmínky panují i na opačné straně regionu - ve Studénce, Bohumíně nebo v Třinci.

Ti, kteří mohou, se venku pohybují minimálně. V ulicích lze běžně potkat lidi s rouškami či šátky přes ústa. Lékaři hlásí nárůst respiračních problému hlavně u dětí, starších lidí a astmatiků.

V Ústeckém kraji se smogová situace se mírně zlepšila jen přes den, k večeru se ale naměřené hodnoty prachu v Ústí nad Labem, Děčíně nebo Mostě znovu dostávají na vysoké hodnoty. Stále proto platí signál regulace.

Smog v Praze | Foto: ČTK

Stejné opatření trvá také ve Středočeském kraji. Nejhůř se dýchá obyvatelům Kladna a Mladé Boleslavi, limity prachu a polétavých částic v jednom metru krychlovém vzduchu jsou v obou městech dvoj- až trojnásobně vyšší.

Čtyři největší středočeští znečišťovatelé museli upravit výrobu tak, aby zmírnili uvolňování prachových částic do ovzduší. Více práce má i krajská záchranka. Počet výjezdů k lidem s dýchacími problémy vzrostl o 20 procent.

ČTĚTE TAKÉ: Letiště Praha kvůli špatné viditelnosti zrušilo 20 letů, další odklání

Signál upozornění na smogovou situaci byl vyhlášen v Pardubickém, Olomouckém a Jihomoravském kraji i v Praze. Koncentrace škodlivin jsou tam nad limitem na sedmi místech, nejvíc ve Vršovicích a v blízkosti Náměstí republiky v centru města.

Špatné rozptylové podmínky dnes ovlivnily i provoz ruzyňského letiště, které zatím podle své mluvčí Evy Krejčí muselo kvůli mlze a smogu zrušit 20 letů a dalších pět odklonilo na jiná letiště.

Inverzní počasí podle meteorologů hned tak neskončí. „K rozrušení inverze by přispěla nějaká výraznější fronta nebo výrazně zesílený vítr. Když se podívám na to, co máme aktuálně k dispozici, tak na nejbližší týden nic takového nevidíme,“ uvedl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej a náměstek hejtmana Ústeckého kraje Arno Fišera v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda už poprosil řidiče, aby omezili jízdu automobilem. Více podle něj vedení města pro lepší ovzduší udělat nemůže.

"Praha může konat jenom tehdy, když jsou pro to dané zákonné podmínky," poznamenal Svoboda s tím, že se musí řídit vládní vyhláškou, která stanovuje konkrétní postup při překročení určitých limitů.

Nejen v Praze, ale i v Ostravě nebo v Ústí nad Labem stojí v těchto dnech navzdory všem varováním a výzvám na silnicích kolony aut. Zástupci měst a krajů se ale shodují, že dopravu regulovat nelze, protože to současná infrastruktura nedovoluje.

„Nejsme Japonsko. Logisticky nemůžeme uzavřít jednu část města, protože lidi nemáte kde pustit jiným směrem,“ říká náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej.

„Česká republika je unikátním případem, že zprovozníme úsek dálnice z Německa, který nemá napojení, takže mezinárodní kamionová přeprava jede středem města. Pokud jsme jednou stávkovali na silnici I/30, tak jsme paralyzovali celou dopravu mezi oběma zeměmi,“ potvrzuje i náměstek hejtmana Ústeckého kraje Arno Fišera.

Ivana Šuláková, Pavel Pavlas, Petr Kořínek, Dagmar Cestrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme