Diplomatická nóta Rusku. Česko požaduje plnou náhradu za způsobené škody ve Vrběticích

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek předal ruskému velvyslanci v Česku Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu uplatňující mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Požaduje také plnou náhradu škod způsobených explozí. Nótou Česko vyzývá Rusko k jednání v této záležitosti. V pondělí to sdělilo ministerstvo zahraničí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Náměstek Smolek předal ruskému velvyslanci diplomatickou nótu uplatňující mezinárodněprávní odpovědnost Ruské federace za její zapojení do explozí muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, požadující plnou náhradu škod způsobených tímto mezinárodně protiprávním činem a vyzývající ruskou stranu k jednání v této záležitosti,“ uvedlo ministerstvo.

Skupina poslanců v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) před několika dny předložila do Sněmovny návrh zákona o jednorázovém odškodnění kraje, obcí a obyvatel za omezení po výbuchu. Dohromady by mezi ně stát rozdělil podle předlohy až 700 milionů korun.

Obce v okolí Vrbětic by si měly rozdělit 350 milionů korun jako odškodnění. Nárok by měli mít i obyvatelé

Číst článek

Odškodnění by se týkalo Zlínského kraje, obcí Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a města Slavičín. Předkladatelé ze sedmi koaličních i opozičních klubů chtějí, aby dolní komora schválila návrh zákona zrychleně už v prvním čtení. Nejprve jej ale musí posoudit kabinet.

Smolek zároveň velvyslanci sdělil, že zařazení České republiky na seznam „nikoli přátelských“ států představuje porušení mezinárodního práva. Konkrétně jde o Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích a smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci. Nařízení by podle české diplomacie mělo být zrušeno.

Diplomatickou roztržku s Ruskem vyvolalo zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců ambasády v ruské metropoli.

Rusko označilo Česko za nepřátelský stát. Armáda i tak dál svěřuje část svého letectva ruským firmám

Číst článek

Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd mělo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Rusko také v polovině května zařadilo Česko a USA jako jediné na nově vytvořený seznam zemí, které nejsou přátelské. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v rozhovoru minulý týden řekl, že stažení České republiky ze seznamu by byl jeden z důležitých předpokladů k obnovení seriózního politického dialogu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme