Navalnyj zaplatil tu nejvyšší cenu za odvahu ukazovat pravou tvář režimu, uvedl prezident Pavel

Čeští politici hovoří o Navalném na sociálních sítích jako o další oběti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, píšou o pošlapávání hodnot v Rusku. Podle prezidenta Petra Pavla zaplatil Navalnyj nejvyšší cenu za odvahu ukazovat pravou tvář režimu. Smrt Navalného ukazuje, kam až je Putinův režim ochoten zajít, uvedl premiér Petr Fiala z ODS.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:55 16. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj přichází na soudní jednání, kde se projednává odvolání proti dřívějšímu rozhodnutí soudu o změně podmíněného trestu na skutečný trest odnětí svobody. 20. února 2021, Moskva, Rusko

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj na archivní fotografii z února 2021 | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Případ Alexeje Navalného ukazuje, kam až je Putinův režim ochoten zajít v boji se svými politickými protivníky a názorovými odpůrci,“ uvedl premiér Petr Fiala.

„Alexej Navalnyj zaplatil za svoji odvahu ukazovat Rusům i světu pravou tvář ruského režimu tu nejvyšší cenu,“ napsal prezident Petr Pavel.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že Navalnyj se rozhodl čelit Putinovi, ačkoli si byl vědom, co mu hrozí. „Byl otráven, mučen v gulagu a v pátek zemřel. Stalinistické praktiky ovládají současné Rusko. A přesto se (bohužel) u nás najdou lidé, kteří k Putinovu Rusku vzhlíží,“ napsala.

Ruský opozičník Alexej Navalnyj je po smrti, oznámila vězeňská služba. Putin byl informován

Číst článek

Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce Putinova režimu, ruského prezidenta obviňoval, že dal svého času rozkaz jej otrávit. V roce 2021 hned po návratu do vlasti z Německa, kde jej z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že válečné zločiny, porušování mezinárodního práva, útoky na civilisty či záhadná úmrtí politických oponentů jsou věci, které měly zůstat někde v hloubi temné strany dějin 20. století.

Putinovo Rusko nám ale bohužel dnes a denně dokazuje, že se těchto věcí neštítí, že jej svědomí netrápí. Smrt Alexeje Navalného dokládá, že současný ruský režim si nezadá s praktikami těch nejhorších totalit, které zde byly, doplnila.

Rusko se chová ke svým občanům stejně jako ve své zahraniční politice. Proměnilo se v násilnický stát, který zabíjí lidi snící o lepší budoucnosti, okomentoval v pátek v tiskové zprávě ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Lipavský vedle Navalného připomněl také zastřeleného ruského opozičního politika Borise Němcova.

„Stále platí, že stejně jako se Rusko chová ve své zahraniční politice, chová se i ke svým občanům. Proměnilo se v násilnický stát, který zabíjí lidi, kteří sní o lepší budoucnosti, jako byl Němcov nebo nyní Navalnyj – uvězněný a umučený k smrti za to, že se postavil Putinovi. Čest jeho památce,“ napsal.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) napsal, že Putin je zločinec, který může likvidovat odpůrce, ale nemůže zlikvidovat pravdu.

Alexej Navalnyj byl největším kritikem diktátora Putina. Pravdy, kterou říkal, se Putin bál tolik, že ho nakonec přesunul na to nejhorší místo. Do trestanecké kolonie Polární vlk. Místní podmínky ho teď nejspíš dohnaly k smrti, uvedl. Navalnyj zaplatil za pravdu nejvyšší cenu a je třeba si ho vážit, dodal.

Navalnyj byl pro Kreml velmi nebezpečný jako symbol. V Rusku měl vliv, podotýká expert Soukup

Číst článek

„Není to poprvé, podruhé, ani potřetí, co vidíme, jak krutě Putinův režim účtuje se svými oponenty. Je to velká rána pro všechny svobodně smýšlející Rusy. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým,“ napsal vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti).

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) napsal, že jde o čin totalitního režimu v režii Putina se vším všudy. „Kritici a odpůrci jeho režimu buď padají z oken, nebo se jen tak ‚ztrácí‘ či umírají v lágrech. Základní lidské hodnoty jsou v Rusku dnes a denně pošlapávány, chutí udržet si moc za každou cenu, bez ohledu na cokoliv,“ uvedl.

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že postavit se Putinovu režimu čelem vyžaduje obrovskou odvahu. Alexej Navalnyj se to rozhodl udělat i přesto, že mohl žít v exilu v Evropě. Teď za to zaplatil životem. Jeho smrt už navždy zůstane symbolem boje proti Putinovu režimu, doplnil.

Někdejší šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (SOCDEM) míní, že Navalného smrt znovu odhaluje podstatu ruského režimu. „Osoba Vladimira Putina bude ještě méně přijatelná v jakékoli mezinárodně-politické debatě. Je na ruských občanech, aby zvážili, jestli stojí o takovýto stát,“ uvedl.

Lidé odpoledne na náměstí Borise Němcova v blízkosti ruského velvyslanectví v Praze 6 vytvořili pietní místo k uctění památky Navalného.

Na stromě vyvěsili Navalného fotografii a nápis v azbuce, který říká „My nezapomeneme a my neodpustíme“. Odkazuje na výrok opozičního vůdce, který ho v minulosti použil ve vztahu ke korupční kauze v Rusku, řekla jedna z tvůrkyň pietního místa. Pod stromem jsou vyskládané květiny, které posléze přinesli další lidé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme