Smrt vězně na Pankráci: záměna vězňů a metadonu nebyla podle soudu trestný čin

Záměnu vězňů, která skončila kvůli nesprávnému podání metadonu smrtí jednoho z nich, vyhodnotil soud pouze jako kázeňské provinění dozorce. Řekl to právník přítelkyně zemřelého vězně, rozhodnutí zatím není pravomocné. Společně s dozorcem čelila obvinění i zdravotní sestra, s níž státní zástupce podle serveru uzavřel dohodu o vině a trestu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.H. podala trestní oznámení kvůli úmrtí svého přítele ve věznici na Pankráci.

„Soud to zatím bez jednání překvalifikoval na kázeňské provinění, takže v tom neshledal trestný čin a postoupil to Vězeňské službě k rozhodnutí," řekl serveru iDNES.cz právník Petr Kubíček.

Smrt vězně na Pankráci: kdyby mu pomohli, mohl předávkování metadonem přežít, ukázalo vyšetřování

Číst článek

S postupem Obvodního soudu pro Prahu 4 nesouhlasil státní zástupce, který se odvolal. Věcí se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Vězeň z pankrácké věznice zemřel na předávkování loni o Vánocích, a to údajně po záměně dvou odsouzených ze stejného patra a se stejným příjmením, z nichž jeden měl dostat metadon jako odvykací náhražku.

Příslušníkovi bezpečnostního sboru hrozily za porušení povinností dozorčí služby maximálně dva roky vězení. Zdravotní sestru chtěla Generální inspekce bezpečnostních sborů obžalovat z usmrcení z nedbalosti, za což by ženě vzhledem k údajnému porušení důležité povinnosti vyplývající z jejího povolání hrozil jeden rok až šest let odnětí svobody. Státní zástupce na ni ale obžalobu nepodal.

Metadon je syntetický opiát, který se používá při léčbě těžkých závislostí, například na heroinu. Závažné zdravotní obtíže a v krajním případě úmrtí může způsobit při nesprávném dávkování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme