Smrtí Terezky Čermákové se zabývá soud

Kladenský okresní soud otevřel případ Heleny Čermákové. Státní zástupkyně ji viní ze smrti její dcery, kterou zřejmě v opilosti zalehla. Po těle ani ne pětiletého dítěte pátraly stovky policistů loni v létě téměř tři týdny. Následná pitva a odborné analýzy prokázaly, že Terezka Čermáková měla před smrtí v organismu alkohol. Její matka je obžalována z úmyslného trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za tento trestný čin Heleně Čermákové hrozí až osm let vězení. Při rozhodování o výši trestu sehrají zřejmě svou roli i její rozporuplné výpovědi během vyšetřování. To se podařilo uzavřít až na přelomu října a listopadu.

Po přečtení obžaloby vyloučil soudce z jednání veřejnost, a to během plánované výpovědi Heleny Čermákové. Ta však využila svého práva a o okolnostech úmrtí své dcery vypovídat odmítla. Následná výpověď soudního znalce potvrdila, že Terezka měla v těle 1,42 promile alkoholu, který v žádném případě nemohl vzniknout rozpadem ostatků.

Podle obhájce Čermákové Ladislava Šustra však ani nález alkoholu v krvi dítěte neprokazuje vinu jeho klientky. "Já se domnívám, že se v daném případě nejedná o úmyslný trestný čin, pouze o trestný čin nedbalostní, a domnívám se, že to objektivně zjištěné množství alkoholu, které bylo nalezeno v krvi poškozené, tak není v příčinné souvislosti s jednáním mé klientky".

Další výpovědi pak potvrdily, že 27letá Čermáková má blízko k alkoholu, její osobnost je velmi jednoduchá a v krizových situacích může jednat zkratkovitě. Podle znalců z oboru psychologie a psychiatrie je nicméně schopná své chování korigovat. Před soudem byly také přečteny výpovědi, které uváděly, že Čermáková se o svou dceru v minulosti řádně nestarala a už dříve se projednávalo svěření Terezky do výchovy její babičce.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechem dalších svědků 15. února. Nad původně stanovený rámec před kladenským okresním soudem vystoupí i vyšetřovatel případu Milan Řečínský. Ten se podle obhájce Šustra měl vůči Čermákové dopustit nátlaku.

Milan Kopp, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme