Smrtící alkohol se mohl dostat i do kamenných obchodů, připouští Heger

Napjaté situaci kolem otrav etanolem se dnes věnuje vláda. Ministr zdravotnictví ještě před začátkem schůze připustil, že vyhlášený by mohl být i stav ohrožení. K tomu sice nedošlo, ale vláda ustanovila krizový štáb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví? Leoš Heger.

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví? Leoš Heger. | Foto: Filip Jandourek

Protože je případů otravy velmi mnoho, pracuje krizový štáb i s teorií, že některá z likérek mohla zaměnit etanol za metanol.

„Je pravděpodobné, že se nějaký technický metanol dostal kriminálním činem do alkoholu, který se sem buď pašuje, nebo je nějak pančován,“ přiznává Leoš Heger a pokračuje:

„Otázka je, v jakém rozsahu to je a jestli se policii podaří vypátrat nebo alespoň vyslovit vážné podezření na ten zdroj. Tak z něj by se mělo ukázat, jestli ta distribuce je v síti, která je lokalizovaná řekněme na severní Moravu nebo jestli je to celá republika.

Přehrát

00:00 / 00:00

O funkci a postupu krizovaného štábu vlády informoval v poledních Ozvěnách dne ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09

Ministr také připouští, že je možné, že se nebezpečný alkohol dostal i do kamenných obchodů běžnou distribuční cestou.

Dnešní schůze vlády k otázce nebezpečného alkoholu měla analytický charakter. Zástupci jednotlivých resortů referovali o možnostech a opatřeních, která ve svém oboru podnikli.

Krizový štáb bude analyzovat situaci a koordinovat složky

„Je to situace, která je velmi mimořádná, ale jaksi nepředpověditelná, protože ty otravy metylalkoholem tady velmi dlouhá desetiletí nebyly,“ hodnotí ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Krizový štáb byl zřízen pod ministerstvem zdravotnictví a na ministerstvu zasedá od poledních hodin.

Podle hejtmana Haška je už 11 obětí metanolu. Vláda zřídila krizový štáb

Číst článek

„Měl by jednak specifikovat, jaký přesný pokyn bude vydán ve smyslu zákazu prodeje nebo výdeje alkoholu, kde všude by ten zákaz měl být udělen. Zákaz má zmocnění provést ministerstvo zdravotnictví výnosem hlavního hygienika,“ vysvětluje Leoš Heger, jaké je hlavní poslání krizového štábu.

Zásadním úkolem krizového štábu je také koordinace všech složek, které jsou v celé kauze angažovány. Jedná se zejména o ministerstva zdravotnictví a zemědělství, policii, celní a potravinářskou inspekci.

Deset mrtvých, dvacítka hospitalizovaných

Pokud se potvrdí i případ z novojičínska, kde zemřel v noci na dnešek pět a padesátiletý muž, vyšplhá se počet obětí na deset. V nemocnicích severomoravského, jihomoravského i středočeského kraje přitom zůstávají ve vážném stavu na dvacet dalších pacientů.

Vyhlášení stavu nouze kvůli metanolu by bylo složité, říká expert

Číst článek

Po celé zemi pokračují intenzivní hygienické, celní i policejní kontroly. Státní zemědělská a potravinářská inspekce pracuje aktuálně s možností, že některá z likérek zaměnila při výrobě etanol za jedovatý metanol.

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme