Snad se královský miláček nestane zakázaným plemenem

Na 22. ledna je na Václavském náměstí ohlášena demonstrace, která jistě potěší oko milovníků psů, pokud je tedy jejich chovatelé vezmou s sebou. Někteří jejich miláčkové jsou totiž v připravovaném zákoně označeni za nebezpečné, a to se jim nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dvaadvacátého ledna je na Václavském náměstí ohlášena demonstrace, která jistě potěší oko milovníků psů, pokud je tedy jejich chovatelé vezmou s sebou. Staphordšírští teriéři, brazilské fily či rotvajleři budou pozorně naslouchat projevům svých pánů, kterým se nezamlouvá návrh zákona, ve kterém jsou definováni jako nebezpečná plemena. Takovým například sotva bude Rhodéský ridgeback, o kterém se v monografii psích plemen píše jako o důvěryhodném hlídači a příjemném rodinném psu, který je mimořádně trpělivý k dětem. Rhodéský ridgeback platí za tolerantního psa, který se chová důstojně, inteligentně, vůči cizím je zdrženlivý, ale bez příznaků agresivity nebo strachu. Ministři, kteří budou projednávat poslanecký návrh zákona, který reaguje na obavy veřejnosti z takzvaných bojových plemen, si jistě prostudují také publikaci pana Stiga Carlsona, než rozhodnou, zda tento pes musí mít náhubek, jakmile bude blíženež dvě stě metrů od nejbližší budovy. Pozornosti zákonodárců pak jistě neunikne, že na rozdíl například od německého ovčáka, který je podle návrhu zákona bezpečným plemenem, rhodhéský ridgeback nereaguje na útok figuranta s rukávem. Tato informace je na jednatřicáté straně zmíněné monografie. Po zkušenosti, kdy nedávno na sto tisíc lidí demonstrovalo kvůli zákonu, který sami poslanci shledali špatným, tito jistě ocení demonstraci, která na problematické paragrafy upozorní v předstihu. Nejedná se naštěstí o politiku, ale o psy, tím pádem je větší naděje, že experti a zákonodárci nakonec dospějí k takové legislativní úpravě, která bude přísná k vlastníkovi skutečně nebezpečného zvířete, nikoli k psím plemenům. Konkrétně pro rhodéského ridgebacka budiž dobrou referencí, že se těší přízni anglické královny.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme