Šnajdr, Tluchoř a Fuksa nesmí být stíháni, podle soudu měli imunitu

Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř nesmí být souzeni za údajnou korupční kauzu, kvůli které jsou už měsíc ve vazbě. Nejvyšší soud dnes potvrdil jejich stížnost a vyňal je z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Důvodem je poslanecká imunita, kterou v době údajného kupčení s posty ve státní správě měli. Analogický postup se vztahuje i na třetího z trojice stíhaných exposlanců Ivana Fuksu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř na archivním snímku

Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř na archivním snímku | Zdroj: ČTK

„To znamená, že by mělo být rozhodnuto o jejich propuštění a v podstatě není možno je trestně stíhat za ten skutek, za který jsou nyní trestně stíháni.“

„Toto rozhodnutí je definitivní, konečné a není proti němu žádný opravný prostředek,“ potvrdil Českému rozhlasu mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Na svobodu se bývalí poslanci ODS dostanou, až žalobci vypracují a doručí příkazy k propuštění.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan České televizi řekl, žalobci rozhodnutí soudu analyzují a budou na něj brzy reagovat.

„Vzhledem k tomu, že rozhodnutí Nejvyššího soudu nebylo Vrchnímu státnímu zastupitelství doručeno v úplné podobě, byla doručena pouze první strana toho rozhodnutí s výrokem, bez odůvodnění, tak v současné době s kolegy míříme k Nejvyššímu soudu,abychom si převzali kompletní rozhodnutí, které si obratem prostudujeme a podle jeho obsahu a odůvodnění budeme ve věci dále pokračovat,“ prohlásil vrchní státní zástupce.

Šnajdrův advokát Lukáš Trojan řekl, že bez dalšího odkladu čeká propuštění svého klienta z vazby. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu vnímáme jako úspěch obhajoby. Tuto skutečnost, o které rozhodl Nejvyšší soud, tvrdíme od samého počátku,“ reagoval Trojan.

Ivan Fuksa se na Nejvyšší soud se stížností zatím neobrátil, v jeho případě ale bude postupováno stejně.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa byli v červnu obviněni z korupce. Podle vyšetřovatelů získali lukrativní posty ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu, čímž umožnili schválení důležitého daňového balíčku spojeného i s důvěrou vlády.

V případu figuruje i nejbližší spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová, která se podle vyšetřovatelů účastnila podplácení trojice poslanců. Nedávno žalobce požádal sněmovnu o souhlas se stíháním samotného Nečase.

Politici bývalé koalice mluví o zásadním pochybení žalobců

Expremiér Petr Nečas už vyzval k odejmutí kauzy olomouckému státnímu zastupitelství. Žalobci Ivo Ištvan a Rostislav Bajger by měli podle něj rezignovat.

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) rozhodnutí Nejvyššího soudu velmi zpochybňuje argumenty policistů a státního zástupce Ivo Ištvana. Jejich kroky v celé kauze Němcová kritizuje.

„Přece jestliže dva lidé, kteří byli s takovou pompézností obviněni, byla na ně uvalena vazba, měsíc slyšíme o hrůzách, kterých se měli dopustit a nyní se dozvídáme, že se nedopustili ničeho, tak je tady zásadní pochybení na straně orgánů činných v trestním řízení,“ domnívá se Němcová.

Také podle zastupujícího šéfa občanských demokratů Martina Kuby budou muset žalobci a policisté svůj postup vysvětlit a převzít za něj odpovědnost.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že protiprávně byli uvězněni a zkráceni na svých právech lidé, u kterých to státní zastupitelství ze zákona udělat nesmělo. Kalouska teď zajímá, kdo za tuto ‘zvůli‘ ponese odpovědnost.

Předsedu sněmovního ústavně právního výboru Stanislava Polčáka z TOP 09 dnešní rozhodnutí soudu nepřekvapilo.

„V okamžiku, kdy takto bylo již rozhodováno i v případě pana poslance Bárty a Škárky, kdy se jednalo o jejich jednání na poslaneckém klubu, tak bylo otázkou, do jaké míry i toto jednání těchto tří poslanců bude takto posuzováno. Já nad tím jako politik samozřejmě nejásám, ale na druhou stranu mi nezbývá nic jiného, než v demokratickém právním státě takovéto rozhodnutí Nejvyššího soudu respektovat,“ poznamenal Polčák.

Senátor za ČSSD Jiří Dientsbier naopak řekl, že pokud by to znamenalo, že jakékoliv jednání v oblasti politiky, které naplňuje znaky trestného činu, nemůže být stíháno, tak by to viděl jako velmi nešťastné a z politiků by to vytvářelo občany vyšší kategorie.

Rozhodnutí soudu o zastavení stíhání exposlanců nemusí podle poslance za KSČM Jiřího Dolejše znamenat konec vyšetřování. Na povrch podle něj můžou vyjít další důkazy. Člen imunitního a mandátového výboru Českému rozhlasu také řekl, že se obává zametení kauzy pod koberec.

„Já to vnímám jako rozhodnutí soudu, že z procesních důvodů, nikoliv z těch podstatných důvodů, je tady snaha, aby tato kauza splaskla jakoby prázdná bublina,“ domnívá se Dolejš.

Věra Pfeifferová, mta, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme