Šnajdr: VZP mimořádná opatření nepotřebuje

Dnes zasedala správní rada VZP. Rada řešila případné odvolání ředitele VZP Petra Horáka i optimalizaci výdajů a nákup akcií společnosti IZIP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK k současné situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), předseda správní rady VZP Marek Šnajdr a ředitel VZP Pavel Horák, | Foto: Filip Jandourek

Největší zdravotní pojišťovna VZP se zabývá otázkou, kde se vezmou dvě miliardy na platy lékařů. Vedení VZP může začít jednat s nemocnicemi a jejich zřizovateli o možném rušení nemocničních lůžek v Česku - což je cesta k tomu, jak už řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger, jak peníze v systému najít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Šnajdr o závěrech správní rady VZP.mp3

Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr považuje za nejdůležitější projednat, jak se postaví VZP k úhradám za jednotlivé druhy péče.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce dostat více peněz do nemocnic novelou úhradové vyhlášky. Podle VZP zatím právě taková vyhláška, která by nějakým způsobem popsala cestu dvou miliard korun ke zdravotníkům, ale i způsob rušení lůžek, chybí.

Podle Šnajdra ale VZP takováto mimořádná opatření nepotřebuje, protože stav rezerv na financování péče je vyšší, než se předpokládalo.

„Pokud jde o restrukturalizaci lůžek, zmocnili jsme ředitele, aby s kraji a dalšími významnými zřizovateli jednal, ale očekáváme, že stejně odpovědně se zachovají i ostatní zdravotní pojišťovny,“ říká Šnajdr.

Navíc VZP je sice pojišťovna největší, ale není jediná, takže pokud by sama začala podnikat nějaké kroky k rušení plateb za lůžka akutní péče, mohla by si tím uškodit, domnívá se Šnajdr.

„Nemůže to být iniciativa jediné zdravotní pojišťovny, protože už z minulosti máme zkušenosti, že pokud se k něčemu takovému uchýlila jedna pojišťovna, ostatní to nerespektovaly a docházelo k přehlašování pacientů. To si nemůžeme dovolit,“ dodává předseda správní rady VZP a poslanec za ODS Marek Šnajdr.

Ondřej Černý, Petr Sehnoutka, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme