Sňatků v Česku po letech opět přibývá. Loni se nechalo oddat skoro 46 tisíc párů

Svateb v České republice přibývá. Manželský slib si loni řeklo skoro 46 tisíc párů. To je o dva tisíce víc než v roce 2013. A Češi také za obřady a hostinu více utrácejí. Skoro polovina párů zaplatí za svatbu až 50 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Freeimages

Svoje ano si před pár týdny řekli novomanželé Jiří a Lenka z Ústí nad Orlicí.

„My jsme to vzali tak nějak od konce, protože máme kde bydlet, máme dvě děti, už jsme spolu 14 let, takže jsme si prostě řekli, že do toho práskneme,“ řekl Jirka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trendy v manželství popisuje demograf ČSÚ Ondřej Nývlt

Podobných párů v Česku přibývá. Jen loni se nechalo oddat skoro 46 tisíc párů, a to je o dva tisíce víc než rok předtím.

„Co vnímám z terénu a z praxe, tak uzavíráme manželství v pozdějším věku. Ženy často vstupují do vztahu teprve mezi těmi 29 až 30 lety, u mužů je to ještě později,“ říká Marie Nováková z projektu Národní týden manželství.

Posledních sedm let se přitom Češi do svatby moc nehrnuli. Každým rokem počet klesal, a to o několik tisíc. Předloni dokonce statistici zaznamenali historické minimum – tehdy do manželství vstoupilo jen zhruba 44 tisíc párů. Méně sňatků bylo už jen za první světové války.

Podle sociologa Martina Potůčka se v průběhu let mění hlavně motivace lidí, kteří se chtějí vzít. „Pamatuju si na doby třeba před 40 lety, kdy se lidé brali například proto, aby dostali byt. Poněvadž tenkrát třeba uzavření manželství bylo jednou z podmínek, jak získat byt,“ podotýká Potůček.

Lidé také v posledních letech více za svatby utrácejí. Nejčastěji – a to skoro v polovině případů – zaplatí od 10 do 50 tisíc korun. Téměř třetina párů pak do svatby investuje až 100 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pracovat na tom, aby manželství vydrželo, radí Marie Nováková z projektu Národní týden manželství

Nejčastěji mají Češi obřad na radnici. Následuje pak zámek a kostel.

Příznivě znějící data o počtu svateb doplňují také příznivá data týkající se rozvodů. „V loňském roce bylo rozvedeno 26 800 manželství. To je zhruba o 1100 méně než v roce 2013,“ uvedla předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

„K nejčastějším příčinám rozvratu manželství patří jak na straně mužů, tak žen, rozdíl povah, názorů a zájmů,“ dodala.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme