‚Manželství zoofilů i pedofilů.‘ Poslanci se hádali o sňatcích homosexuálů, Šlechtová bránila gaye a lesby

Poslanci se po čtyřměsíční pauze opět střetli kvůli tomu, zda uzákonit manželství stejnopohlavních párů. Spor by podle exministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) mohly vyřešit úpravy, které by posílily práva registrovaných partnerů. Například v otázce společného jmění nebo vztahu k vychovávanému dítěti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zůstane manželství pouze svazkem muže a ženy? (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Je připraven návrh novely, který práva vyrovnává. Jsme připraveni i na tuto variantu, vytáhnout ji z šuplíku,“ uvedla poslankyně v debatě, zda v ústavním pořádku zakotvit manželství jako svazku muže a ženy, nebo umožnit manželství gayům a lesbám.

Musíme narovnat práva, hájí Maxová sňatky homosexuálů. ‚Manželství je svazek muže a ženy,‘ oponuje Výborný

Číst článek

Manželství i pro homosexuály navrhlo novelou občanského zákoníku 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů – konkrétně hnutí ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Lidovec Marek Výborný připomenul, že petici na podporu tohoto návrhu podepsalo přes 103 tisíc lidí. Konkurenční novelu podpořilo jinou peticí zhruba 90 tisíc lidí.

Představitelé obou táborů se zaštiťovali potřebou hájit hodnoty. Zastánci manželství pro všechny zdůrazňovali svobodu a rovnost.

‚Manželství zoofilů‘

„Nevedeme debatu o právech menšin. Vedeme debatu o hodnotách. Odmítáme relativizaci hodnoty manželství a představu, že by mohlo být svazkem kohokoli,“ uvedl Výborný.

Svateb přibývá. Češi loni uzavřeli nejvíce sňatků za posledních jedenáct let

Číst článek

Patrik Nacher (ANO) varoval před nadužíváním politické korektnosti. Poznamenal, že s ohledem na současné trendy by na manželství homosexuálů mohly navázat manželské svazky jedné osoby se sebou (sologamie – pozn. red.) nebo naopak více osob.

Podobně Monika Jarošová (SPD) zmínila možnost manželství bisexuálů, zoofilů nebo pedofilů.

„Nejde o pokrok společnosti, ale o její rozklad. Možná zlegalizujete sňatky homosexuálů, tak se ptám, kdo přijde na řadu příště? Bisexuálové a sňatky ve třech, ve čtyřech? Pedofilové a sňatky s dětmi? Zoofilové a sňatky se zvířaty?“ reagovala Monika Jarošová.

Proti tomu se ohradila Karla Šlechtová (za ANO), jelikož se ke komunitě gayů a leseb již dříve otevřeně přihlásila: „Urazila jste mnoho lidí této země, ale urazila jste i mě, protože já do té komunity patřím.“

Novela občanského zákoníku předpokládá, že homosexuálové by měli v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo.

Konkurenční ústavní zákon má doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme