Snaží se mě zdiskreditovat kvůli kauze CASA, vzkazuje zatčený Daňhel přes advokátku

Vyšetřování případu Karla Daňhela dnes pokračuje výslechy svědků. Policie pilota obvinila z pohlavního zneužívání a za to mu hrozí až desetileté vězení. Daňhel je zároveň důležitým svědkem v kauze letounů CASA. O tom, že skončí v cele, prý věděl dopředu. Proti trestnímu stíhání podal stížnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CASA v letu - bude přepravovat koně do Mongolska | Foto: Armáda ČR

Zadržený klíčový svědek v kauze nákupu letadel CASA je stále v policejní cele. Radiožurnálu to potvrdila státní zástupkyně Eva Vycpálková, podle které teď policisté vyslýchají svědky.

„Bylo zahájeno trestní stíhání, provádí se úkony, kterými se prověří dané obvinění. Obviněným byla podána stížnost proti sdělení obvinění, o které dosud nebylo rozhodnuto. Pan Daňhel by měl být zatím zadržen, zřejmě přespal v policejní cele a do 48 hodin ho musí policejní orgán propustit, nebo podat návrh na vzetí do vazby,“ řekla Vycpálková.

O tom, že skončí v cele, prý Daňhel věděl dopředu. Jeho advokátka Lucie Hrdá se to prý dozvěděla od novinářů tři hodiny před tím, než byl Daňhel zatčen. „Můj klient mi předal informaci, že mu někdo sdělil, že si do konce tohoto týdne půjde sednout. Nebudu se vyjadřovat k tomu, kdo to byl, i když tuto informaci od klienta mám,“ podotkla advokátka.

Daňhel už dříve řekl, že se kvůli svědectví o nákupu armádních letounů stal obětí profesní likvidace. Své zatčení dává do stejné souvislosti.

„Popírá, že by se měl jakékoli trestné činnosti dopustit. Toto obvinění dává do souvislosti s tím, že vystupuje jako svědek v kauze nákupů letounů CASA. Domnívá se, že je to součást nějaké kampaně, která ho má znevěrohodnit jako svědka,“ upozornila Hrdá.

Daňhel přišel o bezpečnostní prověrku

Karel Daňhel je pilot, expert na vojenskou techniku a podplukovník armády ČR. Na Generálním štábu zpracovával posudky k nákupu kritizovaných letadel CASA.

Podle něho tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Martin Barták vyvíjel nátlak, aby armáda pořídila právě tyto letouny - i přestože prý jsou pro armádu naprosto nevhodné.

„Přišlo nám vyjádření prvního náměstka pana doktora Bartáka, kde nás upozornil, že tam byla tendenční tvrzení, jako rozhodnutí vrcholného managementu ministerstva obrany. Toto bylo nařízeno vyškrtnout a přepracovat. Nicméně já jsem toto odmítl přepracovat a přepracoval to někdo jiný,“ řekl Daňhel Radiožurnálu na začátku července.

Martin Barták nátlak odmítá a Daňhela označuje za nevěrohodný zdroj. Daňhel v roce 2010 svědčil na policii, pak mu měly začít problémy. Například přišel o bezpečnostní prověrku a na ulici se pohyboval pouze s ochrankou.

Lucie Husárová 1, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme