Soud zrušil verdikt nad ženou, která označila SNB za novodobé gestapo. Po 37 letech

Nejvyšší soud v úterý po 37 letech zrušil rozsudek nad ženou, která označila příslušníky Sboru národní bezpečnosti provádějící domovní prohlídku za „novodobé gestapo“. Komunistická justice z ní pak udělala případ pro psychiatry. Uložila jí ochranné léčení v ambulantní formě. Soud tak vyhověl stížnosti pro porušení zákona, kterou podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ANO.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové podpořilo i Nejvyšší státní zastupitelství. Stupeň škodlivosti pro společnost byl nepatrný, uvedl státní zástupce.

Šlapali mi po prstech a mlátili obušky, až stříkala krev, vzpomíná na srpen 1969 expremiér Špidla

Číst článek

Podle předsedy senátu Nejvyššího soudu Josefa Mazáka se trestný čin nestal. Domovní prohlídka jako součást pronásledování věřících Svědků Jehovových byla v rozporu s mezinárodními úmluvami a ústavou.

„Jako taková byla jakýmsi aktem státní zlovůle, nikoliv výkonem pravomoci státního orgánu,“ řekl novinářům Mazák.

Výrok o novodobém gestapu

V ženině bytě se v červenci 1983 kolem poledne odehrávala prohlídka zaměřená na samizdatovou literaturu svědků Jehovových. Když příslušníci sáhli do zásuvky s dětskými knihami, ženina dcera se rozplakala, což matku rozrušilo.

Za impulzivní výrok o novodobém gestapu se hned omluvila, přesto skončila před Okresním soudem v Příbrami s obžalobou za útok na státní orgán.

Znalci v odborném posudku nezjistili žádnou duševní chorobu v pravém slova smyslu. Ženu ale označili za neurotičku se sklonem k psychosomatickým poruchám, která by bez náležité léčby mohla být nebezpečná. Příbramský soud tak ženě uložil ambulantní psychiatrické léčení, které trvalo do roku 1986.

Dělníky nahradí archeologové. Věznice v Uherském Hradišti vydává další svědectví o krutostech vyšetřovatelů

Číst článek

Podle stížnosti Benešové nebyl ženin výrok trestným činem. Prohlídka zaměřená na náboženskou literaturu představovala zásah do svobody vyznání, kterou formálně zaručovala jak tehdejší Ústava, tak mezinárodní úmluvy.

„Gestapo bylo známo svou krutostí a bezcitností, ti příslušníci se chovali obdobně,“ řekl ženin advokát Lubomír Müller. Žena samotná se jednání neúčastnila, nepřišla ani ministryně Benešová.

Podle Müllera úterní „vynikajícím způsobem zdůvodněné“ rozhodnutí upevnilo občanská práva v Česku a potvrdilo svobodu náboženství a svědomí.

Pro ženu má spíš principiální než praktický význam. „Vzhledem k tomu, že tady bylo jenom ambulantní psychiatrické léčení, tak odškodnění, pokud nějaké bude, bude úplně minimální,“ uvedl Müller.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme