Sněhová kalamita na Bruntálsku a Olomoucku

Na Olomoucku a Šumpersku zuří sněhová bouře, silničáři na Bruntálsku odpoledne vyhlásili kalamitní stav. Na silnicích se tvoří závěje a sněhové jazyky. V terénu mají veškerou techniku, která jen s obtížemi zvládá upravovat hlavní trasy. Některé silnice musely být uzavřeny. Problémy se nevyhnuly ani železnici - několik popadaných stromů dopoledne zatarasilo koleje na trati mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer

Aktuální situaci popsal Radiožurnálu Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah. "Provoz na trati mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem byl obnoven v půl jedenácté. Do té doby muselo být nahrazeno šest osobních vlaků autobusy. Ve stejném regionu nastal ještě jeden problém, a to na trati Olomouc - Krnov, kde před desátou hodinou dopoledne narazil rychlík mezi stanicemi Domašov nad Bystřicí - Hrubá Voda do spadlého stromu. Poškozená lokomotiva bude muset být odvezena do nejbližší stanice a obnovení provozu předpokládáme někdy po poledni."

Plné ruce práce mají s novým sněhem také silničáři Olomouckého kraje. Na cestách se tvoří sněhové jazyky i závěje. Kalamitní stav byl vyhlášen na 12 komunikacích druhé a třetí třídy. Uzavřeny jsou například silnice mezi Petrovicemi a Jívovou, mezi Dálovem a Horní Loděnicí nebo mezi Veveří a Arnolticemi.

Na Prostějovsku jsou největší problémy zejména na Drahanské vrchovině. V Jeseníkách už uzavřeli úsek Vlaské - Vysoká na Hanušovicku.

Vytrvalé sněžení komplikuje dopravu i v Karlovarském kraji. Komunikace v regionu jsou sjízdné s nejvyšší opatrností. V Krušných horách se tvoří sněhové jazyky a závěje. Na Božím Daru podle mluvčího krajské správy a údržby silnic Milana Poláka silničáři pokračují s odstraňováním sněhových bariér těžkou technikou.

"Provoz zde bude řízen kyvadlově a řidiči projíždějící tímto úsekem by měli dbát zvýšené opatrnosti. Vzhledem k tomu, že i na jiných místech Karlovarského kraje jako například na Kraslicku a Ašsku jsou podél silnic vysoké sněhové bariéry, budeme v těchto místech nasazovat sněhové frézy, které budou v průběhu dne rozšiřovat průjezdný profil silnice."

Řidiči by se měli vyhnout cestě na hraniční přechod Moldava na Teplicku. Silnice tam podle dispečerky krajské správy a údržby silnic vypadá jako oraniště. Přechod je sice otevřen, ale bez řetězů se k němu auta nedostanou.

Vichřice, která až stokilometrovou rychlostí bičuje vrcholky Krkonoš a Orlických hor, zastavila lanovky a vleky v řadě středisek. Krkonošská horská služba varuje před hřebenovými túrami. Stejná je situace i v Jeseníkách. Současně tam platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, v Krkonoších pak stupeň čtvrtý.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Marika Táborská, Andrea Bocková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme