Sněhová kalamita na Bruntálsku a Olomoucku

Na Olomoucku a Šumpersku zuří sněhová bouře, silničáři na Bruntálsku odpoledne vyhlásili kalamitní stav. Na silnicích se tvoří závěje a sněhové jazyky. V terénu mají veškerou techniku, která jen s obtížemi zvládá upravovat hlavní trasy. Některé silnice musely být uzavřeny. Problémy se nevyhnuly ani železnici - několik popadaných stromů dopoledne zatarasilo koleje na trati mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer

Aktuální situaci popsal Radiožurnálu Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah. "Provoz na trati mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem byl obnoven v půl jedenácté. Do té doby muselo být nahrazeno šest osobních vlaků autobusy. Ve stejném regionu nastal ještě jeden problém, a to na trati Olomouc - Krnov, kde před desátou hodinou dopoledne narazil rychlík mezi stanicemi Domašov nad Bystřicí - Hrubá Voda do spadlého stromu. Poškozená lokomotiva bude muset být odvezena do nejbližší stanice a obnovení provozu předpokládáme někdy po poledni."

Plné ruce práce mají s novým sněhem také silničáři Olomouckého kraje. Na cestách se tvoří sněhové jazyky i závěje. Kalamitní stav byl vyhlášen na 12 komunikacích druhé a třetí třídy. Uzavřeny jsou například silnice mezi Petrovicemi a Jívovou, mezi Dálovem a Horní Loděnicí nebo mezi Veveří a Arnolticemi.

Na Prostějovsku jsou největší problémy zejména na Drahanské vrchovině. V Jeseníkách už uzavřeli úsek Vlaské - Vysoká na Hanušovicku.

Vytrvalé sněžení komplikuje dopravu i v Karlovarském kraji. Komunikace v regionu jsou sjízdné s nejvyšší opatrností. V Krušných horách se tvoří sněhové jazyky a závěje. Na Božím Daru podle mluvčího krajské správy a údržby silnic Milana Poláka silničáři pokračují s odstraňováním sněhových bariér těžkou technikou.

"Provoz zde bude řízen kyvadlově a řidiči projíždějící tímto úsekem by měli dbát zvýšené opatrnosti. Vzhledem k tomu, že i na jiných místech Karlovarského kraje jako například na Kraslicku a Ašsku jsou podél silnic vysoké sněhové bariéry, budeme v těchto místech nasazovat sněhové frézy, které budou v průběhu dne rozšiřovat průjezdný profil silnice."

Řidiči by se měli vyhnout cestě na hraniční přechod Moldava na Teplicku. Silnice tam podle dispečerky krajské správy a údržby silnic vypadá jako oraniště. Přechod je sice otevřen, ale bez řetězů se k němu auta nedostanou.

Vichřice, která až stokilometrovou rychlostí bičuje vrcholky Krkonoš a Orlických hor, zastavila lanovky a vleky v řadě středisek. Krkonošská horská služba varuje před hřebenovými túrami. Stejná je situace i v Jeseníkách. Současně tam platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, v Krkonoších pak stupeň čtvrtý.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Marika Táborská, Andrea Bocková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme