Sněhová kalamita odhalila slabinu moderních vlaků

Sněhová kalamita odhalila slabinu moderních vlaků, které v posledních letech zavádí na tratě v okolí Prahy České dráhy. Vlaky City Elephant kolabují kvůli prachovému sněhu, který zkratuje jejich vysokonapěťové části.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaková jednotka řady 471 City Elefant | Foto: České dráhy

Postiženo tím mohlo být až 100 tisíc lidí - právě tolik jich denně cestuje pražskou příměstskou dopravou po železnici.

Moderní vlaky City Elephant jezdí na několika tratích z Prahy - do Kolína, Lysé nad Labem, Milovic a Berouna. Včera bylo z celkem 49 vlaků kvůli závadám odstaveno 19.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Votýpková hovoří na Rádiu Česko o problémech s příměstskými vlaky

"Došlo k tomu, že se sníh dostal do vysokonapěťových částí, kde roztál a způsobil zkratování těchto součástí," vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Dnes už je situace lepší, vlaky už nejsou ,odřeknuty' , jak hlásila včera informační tabule na Masarykově nádraží. Neznamená to ale, že nemají zpoždění. České dráhy plánují, že od příštího týdne by měly být všechny porouchané vlaky zpátky na trati.

"Pokud nenastanou žádné komplikace, tak v sobotu už bychom měli mít dostatek souprav na pokrytí kompletně víkendového provozu pouze těmito novými soupravami," řekl mluvčí drah.

Oprava může stát desítky milionů

"V sobotu i v neděli nadále budou pokračovat opravy vlaků, takže pokud nebudou nějaké problémy, nenastane opět sněžení, tak bychom se snad mohli dostat na stav, kdy bude potřebný počet vlaků k dispozici," uvedl Petr Šťáhlavský.

Oprava vlakové soupravy přitom není jednoduchá - může trvat i několik dnů a stát u jedné vlakové soupravy až milion korun. Na tratích jezdí přes den u jednoho spoje většinou dvě soupravy, tedy laicky řečeno šest vagónů. Oprava tak může České dráhy stát až 38 milionů korun.

Vina není na straně výrobce

Tuto závada přitom nelze reklamovat u výrobce, protože výrobce ji nezpůsobil. V případě City Elephant je to Škoda Vagónka.

"Tyto problémy skutečně má většina moderních vlaků v Evropě, třeba německé železnice nás informovovaly, že v uplynulých dnech rušily až 50 procent vlaků ICE na některých linkách, právě také z důvodu nedostatku vlakových souprav," dodal mluvčí Českých drah.

Vagónka závadu u vlaků sice City Elephant zkoumá, ale vylepšení slibuje zatím jen u nově vyráběných souprav.

"Je to poznatek, se kterým budeme nadále pracovat. A tak jako vždy, všechny zjištěné informace naši konstruktéři zapracují do výroby nových souprav," přislíbila podle mluvčí firmy Škoda Vagonka Jolana Číhová.

Připomeňme, že nejvážnější a mediálně nejvíce sledovaná byla situace s vlaky Eurostar na trati mezi Paříží, Londýnem a Bruselem, kde se vrací do normálních kolejí jen částečně. Počasí tam stále ještě neumožňuje obnovit plný provoz.

Marika Táborská, Dana Votýpková, Rádio Česko, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme