Sněhová kalamita skončila

Silničáři ve většině oblastí České republiky už mohli odvolat kalamitní stav, který vyvolal nebývalý příval sněhu. S dopravními kolapsy způsobenými silným sněžením bojovali zaměstnanci údržby silnic a policie po celý pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak říká Petr Hladík z Českého rozhlasu Brno, na některých místech napadlo během několika hodin 50 cm sněhu. Situace na všech sledovaných komunikacích by měla být stabilizovaná.

Jak dodává Gabriela Sahánková z olomoucké redakce Českého rozhlasu, situace se zlepšila už i na Bruntálsku a Šumpersku. Silničáři mohli odvolat kalamitní stav.

Nyní na Bruntálsku, Jesenicku i Šumpersku hustě sněží. Zatím jsou všechny silnice sjízdné, ale provoz značně komplikuje silný nárazový vítr. Jak dodává Gabriela Sahánková, nejhorší situace je na Jesenicku, kde od rána nebyl zrušen kalamitní stav. Silnice jsou v některých úsecích velmi špatně sjízdné. Nedaleko Zlatých hor uvízly dva kamiony a poblíž Horního údolí stojí dva autobusy s dětmi - silnice je zde uzavřena. Červenohorské i Ramzovské sedlo je zatím průjezdné. Na Bruntálsku a Šumpersku zatím kalamitní stav vyhlášen není.

Zatímco během dneška silničáři v Ostravském kraji ještě zápolili s hustým sněžením, v jiných okresech je situace stabilizovaná. Podle informací silničářů je sjízdnost zajištěná už i na silnicích 2. a 3. třídy. Na silnicích leží uježděná vrstva sněhu, krytá posypem, na které se může tvořit náledí. Silničáři proto upozorňují na nezbytnost zvýšené pozornosti.

V Krkonoších jen za dnešek připadlo kolem dvaceti centimetrů nového sněhu. Situaci na silnicích Semilska a Trutnovska mapovala Eliška Pilařová z Českého rozhlasu Hradec Králové. Na Semilsku odpoledne odvolali kalamitní stav, ale silničáři upozorňují opatrnost jízdy a na nutnost mít sněhové řetězy. I když jsou všechny silnice tohoto okresu sjízdné a hlavní tahy po chemickém posypu téměř holé a mokré, v horských oblastech leží na vozovkách ujetá vrstva až deseti cm sněhu, navíc se zvedá vítr, místy sněží a roste nebezpečí tvorby zavějí. Na Trutnovsku je situace obdobná.

Sněhová kalamita způsobila v noci na pátek na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem problémy řadě řidičů linkových autobusů. Někteří přijeli se svými zákazníky do cílových stanic s mnohahodinovým zpožděním. Na autobusovém nádraží Praha-Florenc se Lubomír Smatana ptal řidičů na jejich útrapy.

Sníh ochromil i mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni. Letecký provoz byl přerušen na několik hodin. Většina letů byla zrušena, některé ale skončily na brněnském letišti, kde byly meteorologické podmínky příznivější. Ivanu Holasovi to řekl zástupce ředitele mezinárodního letiště Brno-Tuřany Karel Večeřa. V Brně přistály linky ČSA z Atén, Larnacy, Manchesteru a Toronta a linka Aeroflotu z Moskvy. Za normálních podmínek by aerolinie přepravily cestující do Prahy autobusem. Tato varianta ale nepřipadala v úvahu. Proto letadla čekají na pozdní odpolední nebo večerní hodiny.

Pražské letiště obnovilo provoz kolem půl třetí odpoledne. Během nucené přestávky v Brně ale piloti linek ČSA překročili časovou normu, a proto byli z Prahy letecky vyslány náhradní posádky. Cestující tedy i nadále zůstávají v Brně.

Informace o sjízdnosti našich silnic přináší Zelená vlna Českého rozhlasu a ABA na ČRo 1 - Radiožurnálu.

Informace o sjízdnosti našich silnic přináší Zelená vlna Českého rozhlasu a ABA na ČRo 1 - Radiožurnálu.

Vpád zimy ztěžuje dopravu i v okolních zemích, zejména v Německu a Polsku. Sněhová lavina u alpské obce Obergurgl v rakouské spolkové zemi Tyroly zabila čtyři lidi. Dva dospělí a dvě děti přišli o život v automobilu zasypaném sněhem přímo na silnici. Počet obětí může ještě stoupnout, protože pod místy až čtyřmetrovou sněhovou vrstvou mohou být další zasypaní. Do záchranné akce je zapojeno na 100 lidí, kteří mají k dispozici tři vrtulníky a několik pátracích psů. Na jižní dálnici mezitím kvůli sněhu došlo k hromadné havárii aut. Situaci sleduje naše rakouská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Polské a slovenské silnice jsou sice navzdory sněžení a silnému větru sjízdné, motoristé se však neobejdou bez sněhových řetězů. Pracovníci Horské služby na Velké Fatře našli mrtvého slovenského lyžaře, který byl spolu s českou občankou pohřešován od středy. Pátrání po ženě pokračuje, ale šance na její záchranu jsou prý minimální. Počasí působí problémy i mimo střední Evropu. Laviny padající ze strmých svahů Kavkazu zablokovaly v uplynulých dnech vysokohorskou silnici spojující Rusko a Gruzii. Sněhové vánice sužovaly také východní pobřeží Spojených států, kde došlo v důsledku takřka nulové viditelnosti k řadě hromadných havárií.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Gabriela Sahánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme