Sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě Petra Nečase, kabinet by mělo podpořit 105 poslanců

Poslanci dnes rozhodnou o osudu kabinetu Petra Nečase. Pokud vládě vysloví důvěru, bude pokračovat bez Věcí veřejných. Ministři za tuto stranu Pavel Dobeš a Kamil Jankovský přestoupili do platformy vicepremiérky Karoliny Peake. Pokud kabinet důvěru nedostane, čekají Česko předčasné volby. Podle předběžných odhadů by kabinet mohlo podpořit až 105 poslanců a vláda by se tak měla udržet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 24.4.2012, Petr Nečas a Karolína Peak

Poslanecká sněmovna 24.4.2012, Petr Nečas a Karolína Peak | Foto: Filip Jandourek

Poslance, kteří podporu deklarovali, prý nechce premiér Nečas vázat písemnými dohodami: „Nevidím důvod, aby ti poslanci něco podepisovali, mně stačí slovo. Když člověk řekne, že bude podporovat vládu, tak mně stačí, když to takto deklaruje.“

Se zákonodárci z ODS, TOP 09 a platformy Karoliny Peake by pro udržení vlády měli hlasovat i dnes nezařazení Michal Doktor a Pavel Bém. Doktor již svoji podporu deklaroval. Premiér může počítat také se třemi hlasy poslanců Věcí veřejných, přestože většina klubu bývalé vládní strany se postaví proti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešním hlasování o důvěře vládě mluvil na Radiožurnálu Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS

„Osm poslanců Věcí veřejných bude hlasovat aktivně proti důvěře vládě, tři poslanci budou hlasovat pro důvěru vládě a jeden poslanec se zasedání poslanecké sněmovny nezúčastní,“ potvrdila místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

Pro vládu by dnes měli hlasovat Milan Štovíček, Otto Chaloupka a Miroslav Petráň z poslaneckého klubu Věcí veřejných. Hlasování se zdrží poslanec David Kádner, který před hlasováním opustí jednací sál.

Věci veřejné podle vedoucího katedry politologie MUNI Stanislava Balíka hrají o čas. Vědí, že jakékoliv předčasné volby je ze sněmovny definitivně odstraní:

„Je možné, že je tam ten pragmatický kalkul: ‚Ano, budeme si hrát na opozici, ale vyhovuje nám, když tato vláda bude vládnout dál, protože současně s tím i my budeme nadále v nejvyšší politice‘.“

Opozice chce upozornit na chyby

„Můj postoj označuje to, že nesouhlasím se dvěma lidmi, kteří mi tam vyloženě vadí – premiér Petr Nečas a pan ministr financí Kalousek. Proto nemůžu dát důvěru této vládě tím, že se postavím a řeknu, že jsem pro tento návrh. Ale neudělám ani ten opak, protože nechci dopustit podporu sociální demokracie a komunistické strany,“ vysvětlil Kádner.

O hlasování o důvěře požádal předseda vlády poté, co Věci veřejné ve vládní koalici nahradila platforma vicepremiérky Karoliny Peake. Výsledek definitivně potvrdí, jakou má kabinet v poslanecké sněmovně podporu a zda bude mít sílu na prosazení ohlášených reforem.

„Tato vláda ztratila legitimitu, opírá se o přeběhlíky, není schopna vládnout, není schopna rozhodovat v této složité době zásadní reformy. A především ty reformy, které ještě schopna dělat je, budí odpor ve veřejnosti a osmdesát procent lidí je s nimi nespokojeno. Myslím si, že řešením by byly nové volby, a proto my chceme nové volby a odchod této vlády,“ myslí si šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Předseda KSČM Vojtěch Filip zdůraznil, že na hlasování se pečlivě připravují také komunisté: „Zásadní stanovisko důvěryhodnosti tohoto vládního týmu vyslovím za klub a za KSČM já. A jinak všichni stínoví ministři jsou připraveni po jednotlivých resortech rozebrat ty nejen hrubé chyby, ale skutečně podrazy na občany České republiky, které způsobují jednotliví ministři na svých postech.“

Konec nejasnostem, říká Kalousek

Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek ovšem hlasování vítá. Skončí tak podle něho nesrozumitelné spekulace, zda je vláda oprávněná prosazovat konsolidační opatření.

„Jestli má, nebo nemá vláda legitimitu, to se nedá rozhodnout v mediálních diskuzích ani na demonstracích. To se dá rozhodnout pouze ústavním aktem a jediný, kdo o tom může rozhodnout, je poslanecká sněmovna. Ať poslanecká sněmovna rozhodne jakkoliv, bude to dobře. Protože jasně řekne, tím jediným možným ústavním aktem, zda vláda legitimitu má, nebo nemá,“ uvedl.

Kdo je odpadlík?

„Vládu při hlasování podpořím, jakkoliv musím říci, že jsem velmi zklamaný z atmosféry permanentních ústupků. Mám zato, že chce-li poslanecká sněmovna zvrátit nedůvěru, která je projevována v tom velkém společenském napětí, a zvýšit svůj respekt, musí také změnit atmosféru jednání a úctu poslanců k sobě navzájem,“ uvádí nezařazený poslanec Michal Doktor, původně zvolený za ODS, a pokračuje:

„Ony ústupky, kdy je nejdříve stanoven limit tří poslaneckých klubů, jako nepřekročitelný limit, pak závazek spočívající v tom, že bude předložen korigovaný dokument pozměněného programového prohlášení, které bude dáno k dispozici poslancům, a nakonec ústupek i z toho, že formálně vznikne listina, na které se svým podpisem poslanci zaváží k podpoře vládě, vůbec nesvědčí požadavku zlepšeného obrazu sněmovny. Nezačínáme úplně šťastně.“

„My bychom byli samozřejmě rádi, kdyby vznikl třetí poslanecký klub a mohli bychom spolupracovat na bází tří poslaneckých klubů. To se v tuto chvíli nepodařilo, nicméně předpokládám, že paní vicepremiérka Peake a její kolegové založí regulérní politický subjekt a pak to bude spolupráce tři politických subjektů,“ říká Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS.

„Dnešní hlasování nechápeme jako jednorázový akt, ale budeme v zásadě znovu hlasovat o programovém prohlášení vlády, které se nijak nezměnilo. Vláda znovu předstoupí s totožným programovým prohlášením, a uvidíme, kolik z těch původně 118, kteří pro ten program hlasovali, budou hlasovat dnes,“ pokračuje poslanec.

Poslanec Doktor ale nesouhlasí s některými návrhy, které vláda předkládá. Zejména jde o navyšování daní. Proto bude podle svých slov v době projednávání dokumentů v poslanecké sněmovně navrhovat alternativy k hlasování a projevovat svůj názor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hlasování v poslanecké sněmovně mluvili na Rádiu Česko také nezařazený poslanec Michal Doktor a vedoucí katedry politologie MUNI Stanislav Balík

Stanjura vnímá situaci kolem rozpadu Věcí veřejných jako komplikovanou. Nicméně nepovažuje poslance okolo Karolíny Peake za odpadlíky:

„Říkat tomu, kdo již dříve hlasoval pro programové prohlášení vlády a dnes bude hlasovat pro to samé ‚odpadlík‘ nebo ‚přeběhlík‘ mi připadá nefér. Kdo odpadne nebo předběhne bude ten, kdo pro to hlasoval a dnes pro to hlasovat nechce.

K vyslovení důvěry vládě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců, tedy ne takzvaná stojednička. Ta musí být jen u vyslovení nedůvěry kabinetu. Kvórum ve prospěch vlády tak sníží například poslanec Věcí veřejných David Kádner, který před hlasováním opustí jednací sál.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Václava Marešová, Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, Jan Piroch, Martina Spěváčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme