Sněmovna bude jednat o zmrazení mezd politiků

Zmrazení mezd ústavních činitelů do roku 2007 na úroveň loňského roku je jedním z klíčových bodů dnešní schůze poslanecké sněmovny. Vláda navrhla, aby dolní komora novelu, která chce vrátit platy ústavních činitelů na úroveň před listopadovým zvýšením a následně je zmrazit, schválila ve zrychleném jednání. ODS však hodlá tento záměr vetovat. Argumentují mimo jiné tím, že by se snížily jen poslanecké platy, zatímco platy úředníkům ve státní správě porostou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Občanští demokraté proto chtějí pozměňovacími návrhy znovu nastolit praxi, kdy byly poslanecké platy navázány na platy úředníků. Místopředsedkyně nejsilnější opoziční strany Miroslava Němcová upřesňuje, proč chtějí přijetí novely hned v prvním čtení vetovat.

"Ne ohledně platů, což je vděčné mediální téma, ale spíš že je tam určen termín až do roku 2007, což předjímá už situaci poté, kdy nebude tato vláda, nebude tento parlament, a nám se to prostě nezdá možné. Ve zrychleném jednání není možný žádný pozměňující návrh, který by toto opravil, vznést," uvedla Němcová.

Také podle místopředsedy sněmovny za vládní KDU-ČSL Jana Kasala došlo k určité kolizní situaci. "Kdy poslanecká sněmovna požádala vládu, aby kompletní návrh zákona týkající se odměňování ústavních činitelů předložila do poloviny letošního roku, a platnost nového zákona, který budeme projednávat, je navrhována až do konce roku 2007, což se překrývá způsobem, který bude minimálně žádat vysvětlení od vlády," poznamenal Kasal.

Zákon by se týkal i soudců a státních zástupců. Zvýšené platy by jim sice zůstaly, do roku 2007 by se ale už zvyšovat neměly. Právě to soudci odmítají. Pokud bude novela přijata, vyzve Soudcovská unie soudce, aby se svých mezd domáhali právní cestou. Vláda podle unie novelu také nepochopitelně vydává za "politicky velice naléhavou právní úpravu", a to v situaci, kdy většina dalších platů hrazených z veřejných rozpočtů roste.

Soudci dále upozorňují, že úprava nebyla s unií projednána. "Soudcovská unie nesouhlasí s tím, aby docházelo k jakýmkoliv změnám platů soudců k horšímu, zejména za situace, kdy žádný takovýto návrh nebyl se zástupci soudců projednán," řekl Radiožurnálu viceprezident soudcovské unie Jaroslav Mádr.

Napětí kolem platů ústavních činitelů vzniklo koncem loňského roku, kdy sněmovna schválila senátní návrh, který o rok odložil zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek, ale zároveň od 1. ledna zvýšil platy politiků, soudců a státních zástupců.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme