Sněmovna bude projednávat útěk miliardáře Krejčíře

O okolnostech útěku podnikatele Radovana Krejčíře policii budou večer jednat poslanci z výboru pro obranu a bezpečnost. Přijít má i ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Jiří Kolář, který už oznámil, že z funkce odstoupí. Bublan by měl proto na jednání přinést i jmenovitý seznam lidí, o kterých se domnívá, že by se mohli stát Kolářovými nástupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kolář | Zdroj: ČTK

Bublan má čtyři až pět kandidátů, ale nikoho zatím nejmenoval. Podle dnešního deníku Právo Bublan poslancům nabídne dva kandidáty - náměstka pro operativu civilní rozvědky Jana Berouna a ředitele severočeské krajské správy Jiřího Vorálka.

Místopředseda branného výboru a poslanec vládní ČSSD Miloš Titz ministrovu snahu o konzultaci se zákonodárci oceňuje. Nový šéf české policie by měl podle něj také sám uvážit případné další personální změny ve vedení policejního prezidia. "Je zapotřebí, aby policejní prezident na sebe vzal tu zodpovědnost, s kým bude spolupracovat dál a koho nového si pro spolupráci zvolí," řekl Titz.

Kolář není jediný, kdo přišel kvůli Krejčířovu útěku o místo. Bublan odvolal šéfa protikorupční policie Jiřího Pálku a jeho náměstka Josefa Bečváře. Deset policistů, kteří se účastnili domovní prohlídky v Krejčířově vile, při níž podnikatel utekl, postavil mimo službu. Jejich případná pochybení vyšetřuje Inspekce ministra vnitra.

Krejčíř utekl předminulou sobotu při domovní prohlídce své vily v Černošicích u Prahy. Je podezřelý z přípravy vraždy celníka a z podvodu. Jeho útěk policii obestírají nejasnosti. Předpokládá, že se mu podařilo uniknout do zahraničí.

Bublan v neděli naznačil, že za útěk Krejčíře by mohl být obviněn velitel neúspěšného zásahu Jan Špitálský. Popřel, že by za selháním policie stála rivalita jednotlivých útvarů. Nevěří ani příliš, že šlo o korupci. Inspekce ministra vnitra prověřuje rovněž informace, že Krejčíř měl na policejním prezidiu vysoce postaveného informátora.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme