Sněmovna bude rozhodovat o platech policistů

Šedesát tisíc policistů se bude zajímat o jednání Poslanecké sněmovny. Zákonodárci mají definitivně rozhodnout o novele služebního zákona. Ta loni na podzim rozhádala politickou scénu a poslanci nakonec platnost zákona o rok odložili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Jan Rosenauer

Novela by měla zmírnit zvýšení platů, které prosadil bývalý ministr vnitra Stanislav Gross. Podle jeho plánu by byl průměrný plat policisty zhruba 32 tisíc korun. Po změně zákona by si průměrný policista měl vydělat zhruba 29 tisíc měsíčně.

Novela mění nejen platové podmínky, ale také výpočty odchodného a výsluh. Právě z obavy před novým zákonem začali někteří policisté odcházet do civilu. Podle ministra vnitra Františka Bublana ale jde jen zhruba o pět procent mužů zákona.

Neobává se proto, že po přijetí zákona budou policisté houfně odcházet. "To určitě ne, protože to procento je velmi malé. Navíc podle tohoto nového zákona, pokud bude schválen, tak opět dojde k nárůstu. To znamená, že dnes máme průměr asi 27 tisíc na jednoho policistu, příští rok by to už mělo být 29 tisíc," řekl ministr.

Rovněž policejní prezident Vladislav Husák tvrdí, že nový zákon policii neuškodí a perspektivní část mužů zákona by neměla policejní řady opustit. "Jestli ten zákon bude platný a účinný, tak Policie České republiky má další instrument na stabilizaci svých kádrů. Jestli odejde určitá část délesloužících policistů, to je jiná věc, ale myslím si, že by tento zákon měl zajistit i důstojný odchod těchto délesloužících policistů," řekl Husák.

Ovšem výhrady vůči předloze má například Pavel Severa z KDU-ČSL. Tvrdí, že by si finančně polepšili jen vysoce postavení policisté a v důsledku toho by ti řadoví od policie odešli. "Sbor bude demotivovaný. Ti, kteří budou chtít u policie zůstat, tak na tom budou hůř. Ti, kteří budou chtít odejít a odejdou, budou velmi dobře zaplaceni. Domnívám se, že je třeba hledat řešení tak, aby byl čas reformovat policii jako celek," vysvětlil Severa.

Helena Šulcová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme