Sněmovna bude rozhodovat o přímé volbě prezidenta

Poslanci mají jednat o vládní předloze ústavního zákona na zavedení přímé volby hlavy státu. Pro přijetí je nutná podpora tří pětin zákonodárců, tedy i opozice. Ještě před jednáním proto svolal premiér Petr Nečas schůzku představitelů vládní koalice i opoziční ČSSD. Pozváni jsou šéfové stran a předsedové jejich senátních a sněmovních klubů. V tomto složení se kvůli volbě sejdou vůbec poprvé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Cílem schůzky je získat podporu pro návrh v obou komorách parlamentu a dojednat kompromis napříč politickým spektrem. Nečas tvrdí, že občanští demokraté jsou připravení návrh na přímou volbu hlavy státu podpořit. Podle něj tak shoda bude záviset na postoji ostatních parlamentních stran.

„Já jsem člověk, který je zastáncem dosažení politického kompromisu. Takže pokud opravdu jde politickým stranám o přímou volbu, zejména těm, které to dlouhodobě hlásají, tak se dneska dohodnou. Pokud se dnes nedohodnou, znamená to, že to celé bylo celá léta ze strany těchto politických stran pouze hra pro občany,“ řekl premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Představitelé koalice a opozice projednají přímou volbu prezidenta. Téma jsme v Dopoledním Radiožurnálu rozebrali s politologem Lukášem Jelínkem.

Podle politologa Lukáše Jelínka budou dnes politici především rekapitulovat výsledky předchozích schůzek a jednání. „Ale protože čas kvapí, dnes by měl být opravdu zlomový okamžik, kdy zazní, jestli existuje většinová vůle pro zavedení přímé volby nebo nikoliv,“ uvedl v Dopoledním Radiožurnálu.

Nejvášnivější debata se podle politologa povede o návrzích některých politiků na to, aby se zároveň změnily pravomoci prezidenta, případně možnost jeho odvolání. „Protože tato debata se od samotného způsobu volby dost dobře oddělit nedá,“ dodal.

Pro schválení přímé volby prezidenta je nutná podpora 120 poslanců a tří pětin senátorů. Ve sněmovně to podle politologa není velký problém, protože všechny politické strany ve sněmovně deklarovaly vůli podpořit přímou volbu prezidenta. Problém ale bude podle něj nastávat v Senátu, kde jsou rozdílné názory uvnitř všech klubů.

„ČSSD se snaží přesvědčovat své senátory pro přímou volbu a zdá se, že za jistých okolností toho budou ochotni, mnohem větší problém bude získat podporu v klubech ODS a TOP 09. Možná v této věci ale bude jasno po dnešní schůzce,“ přiblížil.

Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme