Sněmovna bude v pátek hlasovat o nedůvěře vládě

Občanští demokraté vyvolali v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře současné koaliční vládě Stanislava Grosse. Žádost s potřebným počtem podpisů dnes předali předsedovi dolní komory Lubomíru Zaorálkovi. Ten oznámil, že mimořádná schůze sněmovny, na které by měli poslanci o nedůvěře vládě hlasovat, se uskuteční tento pátek od 09:00. Vládu Stanislava Grosse nepodpoří zřejmě ani KSČM. Radiožurnálu to řekl předseda strany Miroslav Grebeníček.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vedení ODS

vedení ODS | Foto: Michal Krumphanzl

K vyslovení nedůvěry, která automaticky znamená pád vlády, je třeba ve dvousetčlenné sněmovně přinejmenším 101 hlasů. Hlasuje se veřejně, podle jmen. ODS má ale jen 57 poslanců, což jí stačí k vyvolání hlasování, ale ne ke svržení vlády.

Šéfa ODS Mirek Topolánek novinářům řekl, že jde o iniciativu pouze jeho strany. Svůj krok občanští demokraté nekonzultovali s žádnou další parlamentní stranou, tedy ani s komunisty. "ODS trvá na tom, že současného premiéra mohou podporovat jen ti, kdo jsou stejní jako on. Tedy ti, kdo tolerují pochybné okolnosti nabytí jeho majetku a podivné podnikání jeho manželky. Ti, kdo chtějí udržet křesla za každou cenu," prohlásil šéf ODS.

Podle Topolánka ČSSD sděluje veřejnosti, že schopnost lhát je normálním kritériem pro výkon funkce předsedy vlády. "My chceme vládě Stanislava Grosse vyslovit nedůvěru a v případě, že by se nám to nepodařilo, chceme, aby celá česká veřejnost věděla, kdo Stanislava Grosse drží u moci," dodal k plánovanému hlasování o nedůvěře předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Vládu Stanislava Grosse nepodpoří zřejmě ani KSČM. Radiožurnálu to řekl předseda strany Miroslav Grebeníček. Definitivně se ale komunisté rozhodnou až po zasedání vedení strany, které se sejde těsně před pátečním hlasováním. "Tato vláda naši podporu nemá! A od toho je velmi pravděpodobné, že se bude odvíjet i náš postoj při hlasování o nedůvěře vládě," zdůraznil Grebeníček.

Podle premiéra Grosse se budou muset všechny strany rozumě rozhodnout, jak se k hlasování o vládě postaví. "Rozumím tomu, že to nebude hlasování o nějaké velké lásce nebo nelásce k této vládě, že to bude rozhodování i na základě toho, co by přišlo v okamžiku, kdyby tato vláda získala nedůvěru. Ale bude rozhodující to, jak si na různé otázky jednotlivé poslanecké frakce odpoví," uvedl Gross.

Lidovci o svém postoji k nynější vládě rozhodnou ve středu na celostátní konferenci. Ještě před tímto grémiem se sejde užší vedení - celostátní výbor. "Budeme hlasovat o suverénní pozici KDU-ČSL, to znamená budeme hlasovat o našich krocích, které podle našeho názoru tu situaci ukončí," řekl novinářům po dnešním jednání koalice předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Celostátní konference KDU-ČSL může odhlasovat odchod tří lidoveckých ministrů z koaličního kabinetu Stanislava Grosse, jehož demisi lidovci marně požadují. ČSSD ale na víkendovém sjezdu Grosse potvrdila v čele strany i vlády a jednoznačně odmítla předčasné volby. Lídři ČSSD po dnešní schůzce uvedli, že chtějí udržet vládu až do řádných voleb v příštím roce a lidovce nebudou přemlouvat, aby v kabinetu zůstali.

Hlava státu zatím situaci nekomentuje

O současné politické situaci a vývoji ve vládní koalici informoval premiér Stanislav Gross prezidenta republiky. S Václavem Klausem se sešli odpoledne na Pražském hradě na žádost předsedy vlády. Podle Grosse vzal prezident informace na vědomí, ani jeden se ale víc nechtěl ke schůzce vyjadřovat.

"Informoval jsem pana prezidenta o výsledcích našeho sjezdu s tím, jaká tam byla přijata i politická stanoviska, včetně stanovisek týkajících se budoucnosti vlády České republiky. Informoval jsem také pana prezidenta i o výsledcích dnešního dopoledního jednání v rámci koalice," řekl pak Gross novinářům.

Už minulý týden prezident vyjádřil přesvědčení, že mu strany koalice v co nejkratší době oznámí, jaké budou jejich další kroky a zda jejich většinová vláda v současné koaliční podobě nadále trvá. Připomněl, že v případě pádu nynější vlády, bude stejně jako při loňské vládní krizi žádat záruky, že nový ministerský tým se může ve sněmovně opřít o většinu, tedy alespoň o 101 hlas.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme