Sněmovna by měla rozhodnout o způsobu svého rozpuštění

Poslanecká sněmovna by dnes měla definitivně rozhodnout o podobě ústavní změny, která by vedla k rozpuštění dolní komory a umožnila vyhlášení předčasných voleb. Ústavní soud dal včera za pravdu stížnosti poslance Miloše Melčáka, tím pádem říjnový termín voleb zrušil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Poslanecké sněmovny. Ilustrační foto.

Schůze Poslanecké sněmovny. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Poslanci budou hlasovat o senátní předloze, která je podle dohody předsedů parlamentních stran doplněná pozměňovacím návrhem. Podle toho rozpustí sněmovnu prezident republiky na žádost třípětinové většiny poslanců.

Ráno ještě před zasedáním sněmovny se sejdou předsedové parlamentních stran. Chtějí znovu prodiskutovat, jestli je návrh ústavně čistý a nenapadnutelný.

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) doufá, že změnu ústavy a tedy i možnost rozpustit Poslaneckou sněmovnu se podaří prosadit. "Je to důležité proto, že ústava musí obsahovat obecná pravidla, jak řešit politické krize a jak se dostat k předčasným volbám."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pospíšil o trvalé změně ústavy

"Bez takovýchto ustanovení je systém neprůchodný, vede k politickým krizím a k nemožnosti vypsat předčasné volby," uvedl Pospíšil.

Poslanci budou hlasovat i o několika pozměňovacích návrzích. Komunisté prosazují, aby mandát poslanců platil až do voleb a mohli tak dokončit důležité zákony, a aby po tuto dobu nebrali plat ani náhrady. Autorka návrhů Zuzka Bebarová Rujbrová věří, že mají šanci na úspěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zuzka Bebarová Rujbrová o návrzích KSČM

"Celá řada poslanců - zprava doleva - za mnou přichází s tím, že toto řešení pokládají za rozumné a že pokud jim to situace v jejich stranách a klubech dovolí, jsou připraveni toto řešení podpořit."

"Očekávala bych, že na návrh zareagují právě politické špičky a zváží, zda ano či ne, ale mám za to, že jde o racionální řešení, které by pomohlo nám všem a zejména občanům," řekla Bebarová Rujbrová.

Možnost rozpuštění sněmovny na žádost ústavní většiny poslanců se nelíbí poslanci ČSSD Zdeňku Jičínskému, který se na přípravě nejen současné ústavy podílel. Podle něho neměla stanovisko Ústavního soudu brát v potaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Jičínský o změně ústavy

"Ústavní soud, který si tak zakládá na své autoritě, obávám se, že se sám dostal v tomto ohledu do dost pochybné role, a dostal do pochybné role i parlament," myslí si Jičínský.

Pokud se sněmovna na trvalé ústavní změně dohodne, mohli by jít lidé k volebním urnám pravděpodobně 6. a 7. listopadu. Předtím ale ještě novelu ústavy bude muset schválit také Senát a podepsat prezident a premiér.

Poslanec Miloš Melčák ovšem včera nevyloučil, že by nové zkrácení volebního období mohl opět napadnout u Ústavního soudu.

Marika Táborská, Veronika Malá, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme