Sněmovna by mohla mít i nadále 17 výborů, dohodli se zástupci poslaneckých klubů

Politici už začali předběžně jednat o tom, jak bude fungovat nová Poslanecká sněmovna. Poprvé se dnes sešli zástupci všech sedmi poslaneckých klubů. Domluvili se, že sněmovních výborů by mělo být 17, tedy stejně jako v minulém funkčním období. Bude se ale měnit počet jejich členů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci odcházejí ze sněmovny poté, co schválili její rozpuštění | Zdroj: ČTK

O tom, jak bude vypadat vedení nové Poslanecké sněmovny, zatím není jasno. ČSSD podle šéfa klubu Jeronýma Tejce čeká se svými požadavky na dohodu o vládě. „Zda to bude předseda nebo místopředseda sněmovny, bude záviset na jednáních o možné koalici,“ uvedl.

Předseda klubu ANO 2011 Jaroslav Faltýnek už ale potvrdil, že hnutí má o post šéfa sněmovny velký zájem. „Za předpokladu, že premiérem bude sociální demokrat a pan Sobotka se na to cítí, připadlo by nám logické, aby druhá strana v pořadí měla předsedu Poslanecké sněmovny,“ přiblížil.

Například lidovci si musejí své priority teprve vyjasnit, řekl po schůzce šéf strany Pavel Bělobrádek. „Přepočet je takový, že máte nárok podle počtu poslanců na určitý počet v jednotlivých výborech, takže to budeme respektovat a musíme se o tom pobavit v poslaneckém klubu. Nejradši bychom byli všude, uvidíme, jaká bude politická shoda a jaký bude přetlak.“

TOP 09 bude podle Františka Laudáta usilovat post místopředsedy sněmovny a také vedoucí funkce v některých výborech, například v zahraničním výboru.

„Samozřejmě budeme požadovat vliv v některých důležitých výborech. Zatím vím, že pan předseda Schwarzenberg se chce věnovat zahraniční politice. Asi budeme chtít také nějaký vliv v hospodářském a rozpočtovém výboru, ale ta jednání teprve začnou,“ uvedl.

KSČM bude chtít podle šéfa klubu Pavla Kováčika obsadit vedení některých výborů, například zdravotnický nebo pro životní prostředí. Kováčik také naznačil, že za KSČM by se místopředsedou sněmovny mohl stát znovu šéf strany Vojtěch Filip. Klub o tom ale teprve bude jednat.

„Do té doby můžu říct, že to bude s vysokou pravděpodobností někdo z prostředí vedení KSČM nebo vedení poslaneckého klubu KSČM. Teď nejsem schopen říct, jestli to bude zrovna Vojtěch Filip nebo někdo jiný,“ dodal.

O místo ve vedení Poslanecké sněmovny usiluje také Úsvit přímé demokracie, potvrdil to šéf klubu Radim Fiala. Chce tam nominovat předsedu hnutí Tomia Okamuru. Bude také požadovat post ve vedení zdravotnického výboru.

„Nedebatovali jsme ani tak o tom, jaký výbor bychom chtěli obsadit, ale zda by mezi námi byl někdo natolik odborně erudovaný a schopný, kdo by takový výbor mohl vést. A například jedním z takových lidí u nás by byl pan doktor Štětina, lékař. Budeme chtít jednat o jeho obsazení do zdravotnického výboru,“ přiblížil.

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny bude 25. listopadu. Pak se začne volit její vedení.

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme