Sněmovna by se měla zabývat sporným návrhem o Šumavě

Poslanci zřejmě posoudí zákon, který by měl stanovit pravidla hospodaření v Národním parku Šumava. Návrh předkládají radní Plzeňského kraje, ale vláda s ním nesouhlasí. Mimo jiné proto, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pracuje na vlastním zákonu, který by chtěl předložit ještě na podzim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Šumava (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na plzeňském návrhu mu vadí i zavedení speciálních 4. zón nebo hospodaření v parku prostřednictvím veřejně prospěšné společnosti.

Jeho předloha počítá s tím, že první zóny by se rozkládaly na asi 24 procentech rozlohy parku. Ministr Chalupa jedná s vědci, zástupci obcí i krajů a vedením správy parku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeňský krajský radní Petr Smutný doufá v úspěch návrhu o Šumavě

„Ta ópéeska jako taková je organizace, která by měla ty peníze, které vydělá, vracet zpátky pouze do té ópéesky jako takové. Víme, že dneska je to tak – a nejenom u nás, je to na celém světě, že pokud se těží nějaké dřevo v chráněných krajinných oblastech nebo v národních parcích, příjem z toho směřuje právě na pokrytí ztrátové činnosti parku. Park zkrátka nevydělává a potřebuje si taky vydělat nějaké peníze,“ vysvětluje ministr.

Podle plzeňského krajského radního Petra Smutného je určitá šance, že jejich návrh v parlamentu uspěje.

„Vláda přece nekývne na návrhy krajů, které jsou opačného zabarvení, ale já bych chtěl zdůraznit, že kůrovec není ani oranžový, ani modrý, ale žere všechno zelené a musíme tomu zabránit. My si myslíme, že bychom měli projít. Agónii šumavských lesů je třeba ukončit,“ zdůrazňuje.

Lucie Husárová 1, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme