Sněmovna chce vědět, co bude s dluhy nemocnic

Opoziční poslanci prosadili ve sněmovně diskusi o zadluženosti nemocnic. Od ministryně zdravotnictví Marie Součkové chtěli slyšet, jak bude tento problém řešit. Její vystoupení, které trvalo 45 minut, zákonodárce však neuspokojilo, a uložili jí, aby zprávu předložila písemně. V debatě budou pokračovat za týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková | Foto: Michal Doležal

S vážnými finančními problémy se potýká 30 okresních nemocnic, jejichž dluhy dosahují 320 miliónů korun. Některým z nich už distributoři zastavili dodávky léků.

Podle komunisty Jiřího Maštálky je vzniklá situace ve zdravotnictví kritická a vyžaduje urychlené řešení. "Jestliže k 1. lednu 2003 se předává většina zdravotnických zařízení do rukou krajů, a nemají finance, pak hrozí samozřejmě to, že by se mohla rozpadnout síť lůžkových zařízení. Takže očekáváme návrh na to, aby se ta síť nerozpadla, aby bylo možné provést restrukturalizaci tak, aby byla optimální; aby bylo co restrukturalizovat."

Písemné stanovisko si dnes zákonodárci vyžádali nejen od ministryně zdravotnictví, ale také od Asociace krajů České republiky. Z obou materiálů pak budou vycházet při dalším jednání příští úterý. Podle opozice totiž vláda přenáší řešení problému zadlužených nemocnic právě na kraje.

Milan Cabrnoch z ODS věří, že sněmovna po obdržení obou vyžádaných dokumentů celou situaci objektivně zhodnotí. "Já doufám, že ten psaný dokument (ministryně Součkové) bude obsahovat skutečné pojmenování výše toho dluhu, pojmenování důvodů, z kterých ty dluhy vznikly, návrhy řešení, jak budeme postupovat dál."

Zadluženost některých okresních nemocnic vedla v minulých dnech Asociaci velkodistributorů léčiv k zastavení dodávek léků. To postihlo nemocnice v Rokycanech, Valašském Meziříčí, Rychnově nad Kněžnou, Strakonicích, Kroměříži a v Třebíči.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme