Sněmovna dala přes odpor opozice šanci novele o ochraně dodavatelů před řetězci

Dodavatelé mají šanci na větší ochranu před nekalými praktikami obchodních řetězců. I přes odpor opozice prošla ve sněmovně novela zákona o významné tržní síle prvním čtením. Zákon například zlepšuje vymahatelnost pokut za neférové jednání. Podle kritiků ale novela naopak zabrání obchodnímu vyjednávání a zruší volnou soutěž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování (ilustrační foto)

Nakupování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Obchodníci se změn obávají, podle nich hrozí zdražení zboží. Novelu kritizuje také pravicová opozice. Podle poslance Petra Bendla z ODS dopadne jen na malé a střední řetězce:

„Mezi dodavateli a prodejci nebo subdodavateli, kdy jim stát bude nařizovat, co musí být v jejich vzájemných hospodářských smlouvách, pak to řetězce vyřeší jednoduchým způsobem, že se ty smlouvy odehrají za hranicemi České republiky, a doplatí na to u nás jenom ti malí a střední.“

V případě schválení zákona má být podle jeho zastánců jednodušší postihovat například platbu za umístění zboží do prodeje nebo takzvané regálné.

„Není to žádná revoluce, revoluce už se odehrála v roce 2010. To tady byla jiná vláda. A nic z toho negativního, co zde bylo avizováno, se nestalo. A já jsem přesvědčen, že ani nestane. Zkrátka proto, že teď legislativně zlepšujeme stávající formu regulace, která se podle mého názoru jednoznačně osvědčila,“ myslí si premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme