Sněmovna dala přes odpor opozice šanci novele o ochraně dodavatelů před řetězci

Dodavatelé mají šanci na větší ochranu před nekalými praktikami obchodních řetězců. I přes odpor opozice prošla ve sněmovně novela zákona o významné tržní síle prvním čtením. Zákon například zlepšuje vymahatelnost pokut za neférové jednání. Podle kritiků ale novela naopak zabrání obchodnímu vyjednávání a zruší volnou soutěž.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování (ilustrační foto)

Nakupování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Obchodníci se změn obávají, podle nich hrozí zdražení zboží. Novelu kritizuje také pravicová opozice. Podle poslance Petra Bendla z ODS dopadne jen na malé a střední řetězce:

„Mezi dodavateli a prodejci nebo subdodavateli, kdy jim stát bude nařizovat, co musí být v jejich vzájemných hospodářských smlouvách, pak to řetězce vyřeší jednoduchým způsobem, že se ty smlouvy odehrají za hranicemi České republiky, a doplatí na to u nás jenom ti malí a střední.“

V případě schválení zákona má být podle jeho zastánců jednodušší postihovat například platbu za umístění zboží do prodeje nebo takzvané regálné.

„Není to žádná revoluce, revoluce už se odehrála v roce 2010. To tady byla jiná vláda. A nic z toho negativního, co zde bylo avizováno, se nestalo. A já jsem přesvědčen, že ani nestane. Zkrátka proto, že teď legislativně zlepšujeme stávající formu regulace, která se podle mého názoru jednoznačně osvědčila,“ myslí si premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme