Sněmovna dala šanci registrovanému partnerství

Česká republika se možná stane další zemí, kde mohou homosexuálové uzavírat registrované partnerství. Poslanecká předloha zákona o soužití lidí stejného pohlaví dnes ve sněmovně odolala návrhům na zamítnutí i na vrácení k dopracování. Jednotně proti hlasovali jen lidovci. V příštích týdnech ji tedy projednají parlamentní výbory a potom o ní dolní komora rozhodne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svatba homosexuálů

svatba homosexuálů | Foto: Eva Kačánová

Návrhy na uzákonění svazků homosexuálů pravidelně rozdělují sněmovnu napříč politickými kluby. Dolní komora v minulosti obdobný návrh už třikrát zamítla. Pro zamítnutí dnes hlasovalo 49 ze 139 přítomných, pro vrácení bylo 53 poslanců.

Návrh společně připravila skupina poslanců ze tří stran a aktivistů z Gay a lesbické ligy. Podle předsedy ligy Jiřího Hromady by jeho přijetí znamenalo završení rovnoprávnosti gay a lesbické minority v naší zemi. "Situace je tu dobrá, ale to, co skutečně chybí, je zrovnoprávnění postavení dvojic téhož pohlaví s ostatními," říká Hromada.

Norma by měla upravovat mimo jiné vznik a zánik svazku. Partnerům a partnerkám by zaručila například nárok na informace o zdravotním stavu svého protějšku nebo šanci dědit v první dědické skupině, tedy stejně jako v manželství. Adopce návrh zakazuje.

"Oni sami si přáli mít vyživovací povinnost, aby neměli jenom práva, ale také povinnosti, takže v případě, že se rozejdou, tak ten, z jehož viny to bylo, bude po tři roky platit. Je tam neumožnění adopce tak, jako to bylo, ale je umožněna pěstounská péče a vzetí dětí do výchovy," vysvětluje jedna z navrhovatelek normy, unionistka Taťána Fischerová.

V rozpravě dnes zaznívaly podobné názory jako v předešlých debatách. Klíčovým argumentem odpůrců návrhu je obava z oslabení postavení tradiční rodiny.

"Rodina jako svazek heterosexuálních jedinců je unikátní právě v tom, že z takového svazku může vzejít nový život a že to je věc, která zaslouží ochrany i státu, že všechny ostatní svazky jsou jistě také respektabilní, ale zvláštní podporu státu nepotřebují, protože státu nezajišťují nesmrtelnost dalších generací," míní poslankyně KDU-ČSL Vlasta Parkanová.

Zastánci předlohy se toho neobávají. Podle nich není důvod, aby část občanů jen kvůli odlišné sexuální orientaci neměla stejná práva jako ostatní. S odvoláním na průzkumy mínění rovněž připomněli, že větší část české veřejnosti proti uzákonění registrovaného partnerství nic nenamítá.

Zákony o soužití osob stejného pohlaví platí v osmi zemích Evropské unie. Homosexuální a lesbické páry mohou partnerství uzavírat i v Norsku, Švýcarsku a na Islandu. Zaregistrovat se mohou také v šesti španělských kantonech a v Londýně. V Maďarsku mohou uzavřít vztah podobný českému "druh-družka". Prvním státem USA, který povolil homosexuálům dokonce sňatky, se před nedávnem stal Massachusetts.

V sousedním Polsku je uzákonění registrovaného partnerství zatím hudbou daleké budoucnosti, veřejnost není myšlence legalizace svazků osob stejného pohlaví příznivě nakloněná. Podle průzkumu veřejného mínění je 66 procent Poláků proti uzákonění registrovaného partnerství.

Proti registrovanému partnerství vystupují hlavně konzervativní strany. Klasický model rodiny považují za nedotknutelný. Za nepřípustnou odchylku od normálu označuje registrované partnerství v Polsku velmi mocná katolická církev.

Pavel Novák, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme