Sněmovna dala šanci zákonu o regulaci lobbingu

Zákon o regulaci lobbingu postoupil ve sněmovně i přes nesouhlas vlády a ODS do dalšího projednávání. Profesionální lobbisté by do budoucna měli být podle předlohy povinně registrováni v seznamu, který by vedlo ministerstvo vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi měli ministerstvu hlásit jednou za čtvrtletí, poslanci a senátoři pak svému mandátovému výboru. Stejně tak by měli hlásit své kontakty i sami lobbisté.

Podle ODS ale zákon nerozliší, který lobbista je ,ten správný,' to se týká například odborů, ekologických organizací nebo profesních sdružení a který má nekalé úmysly. Podle poslance ČSSD Zdeňka Jičínského je ale důležité, že byl zákon vůbec podán a že o něm proběhla diskuze, která upozornila na určité problémy.

"Je třeba, aby se politické síly v parlamentu dohodly, zda to považují za potřebné nebo ne. Je to věc složitých vztahů mezi finančními i jinými skupinami a politiky a vztahy mezi nimi by měly být jasné a průhledné," tvrdí Jičínský.

Poslankyně ODS Monika Hašková vidí problém v hlášení kontaktů s lobbisty.

"Neumím si představit, jak se to v praxi bude praktikovat. Jakým způsobem chtějí lidi donutit, aby to hlásili a jakým způsobem to chtějí kontrolovat. To každý poslanec bude mít nějakého nohsleda, který s ním bude všude chodit a bude ho udávat?" ptá se Hašková.

Za porušení zákona má hrozit pokuta až jeden milion korun nebo až pětiletý zákaz činnosti.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme