Sněmovna dala zelenou reformě justice

Jedním ze základním kamenem reformy justice by měl být zákon o soudech a soudcích, který právě schválila Poslanecká sněmovna a posoudí ho ještě Senát. Zákon předpokládá systém celoživotního vzdělávání a zřizuje soudcovské rady jako poradní orgány soudů. Podle ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše je v zákoně pamatováno také na řešení přestupků soudců před kárnými senáty u vrchní soudů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Jak řekl Českému rozhlasu, ty budou rozhodovat ve věci kárného provinění, tedy porušení povinností soudce. Tam, kde o to soudce požádá i ve věcech občanských přestupků. Odvolacím orgánem by pro soudce měl být pouze kárný senát Nejvyššího soudu.

Poslaneci také schválili kompromisní podobu vládního návrhu zákona, který upravuje obecní volby. Zhruba 40obcím, které nyní nemají zastupitelstvo, tak poslanci opět dali naději na brzké volby. Pokud předlohu bez problémů přijme i Senát a podepíše prezident, mohly by se volby podle ministra vnitra Stanislava Grosse v těchto obcích konat asi v dubnu.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme