Sněmovna dnes bude hlasovat o důvěře vládě

Vláda Jiřího Paroubka dnes předstupuje před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry. Dá se předpokládat, že získá hlasy všech 101 koaličních poslanců, což k vyslovení důvěry stačí. V uplynulých dnech se premiérovi podařilo přesvědčit i několik rebelujících poslanců z řad sociální demokracie, kteří s podporou kabinetu váhali. Pravděpodobně tak skončí několikaměsíční krize a kabinet začne normálně pracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Paroubek si je těsnou většinou poslanců vládních stran jistý. "Vím, že ve straně se intenzivně diskutuje, bohužel někdy ta diskuse byla přenášena i na veřejnost, takže to veřejnost měla v přímém přenosu, což jiné politické strany nedělají, ale i to konec konců je důkazem vnitřní demokracie v rámci sociální demokracie. Já očekávám, že ta jednota v akci se projeví a že všech 70 sociálně demokratických poslanců bude hlasovat jako jeden muž."

Téměř polovina sněmovny je naopak připravená důvěru vládě odmítnout - opoziční ODS a KSČM kabinet nepodpoří. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý shrnuje důvody. "Tato vláda jako svůj hlavní program má dočkat se voleb v řádném termínu v červnu příštího roku, a cestou k tomu je vyhnout se řešení všech zásadních problémů, jinými slovy nedělat nic a přečkat."

Premiér ráno ve vysílání Radiožurnálu argumenty opozice znovu odmítl. "Od opozice, ODS zejména, ale také KSČM, jsem v tuto chvíli nic nečekal jiného, nežli slova odsouzení."

Poslanecká sněmovna o důvěře hlasuje veřejně. Každý poslanec se na vyzvání šéfa sněmovny postaví a řekne, zda vyslovuje vládě důvěru, nebo je proti, či zda se zdržel.

Jednání sněmovny o důvěře začalo krátce po deváté hodině, Český rozhlas 1 - Radiožurnál ho vysílá přímým přenosem.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme