Sněmovna dnes bude hlasovat o důvěře vládě

Vláda Jiřího Paroubka dnes předstupuje před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry. Dá se předpokládat, že získá hlasy všech 101 koaličních poslanců, což k vyslovení důvěry stačí. V uplynulých dnech se premiérovi podařilo přesvědčit i několik rebelujících poslanců z řad sociální demokracie, kteří s podporou kabinetu váhali. Pravděpodobně tak skončí několikaměsíční krize a kabinet začne normálně pracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: ČTK

Premiér Jiří Paroubek si je těsnou většinou poslanců vládních stran jistý. "Vím, že ve straně se intenzivně diskutuje, bohužel někdy ta diskuse byla přenášena i na veřejnost, takže to veřejnost měla v přímém přenosu, což jiné politické strany nedělají, ale i to konec konců je důkazem vnitřní demokracie v rámci sociální demokracie. Já očekávám, že ta jednota v akci se projeví a že všech 70 sociálně demokratických poslanců bude hlasovat jako jeden muž."

Téměř polovina sněmovny je naopak připravená důvěru vládě odmítnout - opoziční ODS a KSČM kabinet nepodpoří. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý shrnuje důvody. "Tato vláda jako svůj hlavní program má dočkat se voleb v řádném termínu v červnu příštího roku, a cestou k tomu je vyhnout se řešení všech zásadních problémů, jinými slovy nedělat nic a přečkat."

Premiér ráno ve vysílání Radiožurnálu argumenty opozice znovu odmítl. "Od opozice, ODS zejména, ale také KSČM, jsem v tuto chvíli nic nečekal jiného, nežli slova odsouzení."

Poslanecká sněmovna o důvěře hlasuje veřejně. Každý poslanec se na vyzvání šéfa sněmovny postaví a řekne, zda vyslovuje vládě důvěru, nebo je proti, či zda se zdržel.

Jednání sněmovny o důvěře začalo krátce po deváté hodině, Český rozhlas 1 - Radiožurnál ho vysílá přímým přenosem.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme