Sněmovna dnes o mediálních poplatcích

Kolik budeme platit za veřejnoprávní televizi a rozhlas, se bude rozhodovat právě dnes. Senátoři například nesouhlasí s tím, že by měli občané platit za tuto službu plošně, bez ohledu na to, jestli mají doma rozhlasový a televizní přijímač. Jaká varianta zákona o poplatcích a zda vůbec nějaká bude schválena, je zatím otazníkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

moderátorka | Foto: Blanka Černá

Jestli má návrh šanci v poslanecké sněmovně uspět, řekl Radiožurnálu předseda mediální komise poslanecké sněmovny, Jaromír Talíř z KDU-ČSL. "Já si myslím, že ten úspěch je stále na vážkách, protože opozice míní, že koncesionářské poplatky není dobré zvyšovat, že Česká televize a Český rozhlas by si měly poradit s navyšováním nákladů nějakými vnitřními úsporami. Bude záležet na tom, jak bude vyvážený poměr opozice a koalice v poslanecké sněmovně."

Člen klubu US-DEU Tomáš Vrbík se například obává, že neschválení alespoň senátní varianty veřejnoprávním médiím neprospěje "a zároveň, že to stejně vyvolá nutnost další diskuze ve sněmovně, jak tu situaci v budoucnu řešit. Přikláněl bych se k tomu schválit senátní verzi. Musím ale říct, že si nejsem příliš jist, že návrh ve sněmovně projde."

O tom, že by už by měla být nějaká novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích schválena, je přesvědčená členka sněmovní mediální komise Eva Nováková z ČSSD. Sociálnědemokratičtí poslanci se podle ní dohodli, že při hlasování nejdříve podpoří senátní verzi "a rozhodně jsme připraveni pokud by tento zákon neprošel, jít na poslanecký návrh tohoto zákona, protože máme dojem, že televize i rozhlas si zvýšení poplatků zaslouží."

Jasno má ODS. Podle zástupkyně strany ve sněmovní mediální komisi Kateřiny Dostálové nepodpoří poslanci ani poslanecký, ani senátní návrh zákona nepodpoří."Základním leitmotivem našeho rozhodování je, že nechceme zvyšovat daně, nechceme zvyšovat poplatky. Návrh, který se nám vrací ze senátu, poplatky zvyšuje a navíc je tam řada kontroverzních ustanovení, pro které ruku nezvedneme, ale nezvedneme ruku ani pro poslanecký návrh."

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme