Sněmovna dnes o školském zákoně

Bohatý program čeká poslance na dnes začínající schůzi sněmovny. Hlasovat mají o úvěru na pořízení stíhaček, projednat zprávu o činnosti vlády, hlasovat o zřízení Institutu pro dokumentaci totality a přijmout usnesení k Benešovým dekretům. Na schůzi mají poslanci schválit také vládní návrh zákona o přijetí úvěru 210 miliónů eur od Evropské investiční banky na výstavbu obchvatu Plzně. Program obsahuje celkem 107 bodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Jednou z předloh, jejíž osud je v tuto chvíli nejistý, je vládní návrh nového školského zákona. Poslanci z příslušného výboru totiž nenašli ani po mnohaměsíční diskusi shodu na jeho podobě. Norma, která má - mimo jiné - podstatně změnit podobu maturit, naráží ve sněmovně na odpor pravicových zákonodárců. Například unionista Petr Matějů tvrdí, že předložený zákon neřeší problém neprůhlednosti financování vzdělávání. Podle Matějů má navíc tento vládní záměr i další nedostatky: "Norma, která není koncepčně přijatelná a založená na konsensu pokud jde o vzdělávání, tak už v tom je špatná. Protože vyvolává reakce, které nemohou vést k ničemu jinému než k takové poslanecké tvořivosti a to u takovýchto zákonů je naprosto nepřípustné."

Návrh nového školského zákona nezpochybňují sociální demokraté a komunisté. Poslankyně za KSČM Alena Svobodová tvrdí, že norma by měla být sněmovnou schválena nejen kvůli reformě veřejné správy, ale i proto, že by novou legislativu v této oblasti mnohé školy přivítaly: "Je tam zavedeno pomaturitní studium a opravdu celá řada středních škol by ráda toto studium zavedla a nebude mít možnost, takže mně sami ředitelé řekli že čekají i z tohoto důvodu. Je to samozřejmě jen jedna z věcí."

Kabinet premiéra Miloše Zemana možná prosadí spolu s částí Koalice ve sněmovně záměr nakoupit 24 stíhaček Jas-39 Gripen. Proti tomu jsou poslanci ODS a komunistů. Unionisté o vládním návrhu přemýšlejí a lidovci úvěr podpoří. Vláda už včera gripenům dala zelenou. Jaké otázky ohledně nákupu letounů je budou zajímat nejvíc, na to Radiožurnálu odpověděl poslanec KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Jsou to otázky týkající se offsetových programů a definitivního modelu financování tohoto nákupu. Poslanecká sněmovna totiž nerozhoduje o typu stíhaček a nákupu stíhaček. Poslanecká sněmovna rozhoduje výlučně financování, protože to odpovídá novým rozpočtovým pravidlům."

Ještě před zahájením schůze se sejdou Václav Havel a Václav Klaus na pracovním obědě. Je to po 10 měsících jejich první setkání. Tématem jednání má být bilancování končícího volebního období.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme