Sněmovna dostala od policie žádost o vydání Bárty a Škárky

Protikorupční policie doručila do sněmovny žádost o vydání poslance Věcí veřejných Víta Bárty a jeho bývalého stranického kolegy Jaroslava Škárky. Informovala o tom předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, která žádost převzala. Policisté chtějí oba poslance nejmenší vládní strany trestně stíhat v souvislosti s uplácením za stranickou loajalitu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta (Věci veřejné)

Vít Bárta (Věci veřejné) | Zdroj: ČTK

Protikorupční policie obvinila Víta Bártu ze zločinu podplácení. V tomto případě se jedná se o půl milionu korun, které Bárta údajně předal tehdejší šéfce poslanců Věcí veřejných Kristýně Kočí.

Podle policistů měla Kočí za tyto peníze budovat Bártovo jméno, prosazovat jeho zájmy a zajistit mu loajalitu poslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie žádá o vydání poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Podrobnosti ze sněmovny od reportérky Věry Masopustové

Dále je Bárta podezřelý z přečinu podplácení, a to v souvislosti s penězi, které měl předávat Jaroslavu Škárkovi. Toho chtějí policisté stíhat proto, že peníze na rozdíl od Kočí přijal.

O vydání obou poslanců k trestnímu stíhání by sněmovna mohla rozhodnout už na mimořádné schůzi v polovině července. Podle předsedkyně dolní komory Miroslavy Němcové z ODS bude záležet na tom, jak rychle přijme k žádosti policie stanovisko mandátový a imunitní výbor sněmovny.

Jaroslav Škárka počátkem dubna řekl, že od září pobíral měsíčně 55 tisíc korun za loajalitu a dostal prý také 170 tisíc přímo od Víta Bárty. Kristýna Kočí tvrdila, že od Bárty dostala půl milionu korun. Podle Bárty to nebyly úplatky, ale půjčky. Škárka a Kočí byli později z Věcí veřejných vyloučeni.

„Bude-li do konce tohoto měsíce, což bych považovala za téměř nereálné, tak potom by to mohlo být projednáváno nyní. Pokud toto ze všech možných časových důvodů stihnuto nebude, tak jediný nejbližší možný termín je koncem prázdnin,“ uvedla Němcová.

Podle předsedy mandátového a imunitního výboru Jeronýma Tejce z ČSSD je sněmovna povinná o vydání poslanců hlasovat na nejbližší schůzi od doručení žádosti policie. O tom, zda to bude moci být na schůzi mimořádné v polovině července, budou muset rozhodnout její organizátoři, tedy koaliční strany. Program mimořádné schůze se totiž po jejím vyhlášení nesmí měnit.

Jak Tejc dodal, o vydání Bárty bude výbor rozhodovat na základě pečlivého prostudování policejního spisu. „Na druhé straně očekávám, že Vít Bárta jako představitel strany, která před volbami halasně hovořila o zneužívání poslanecké imunity a potřebě jejího zrušení, bude ten, který požádá sám sněmovnu o vydání,“ podotkl.

Bárta i Škárka vinu odmítají

Bárta už vydal prohlášení, že je nevinen a věří, že k tomuto výsledku povede i vyšetřování celé kauzy. K té se nechce vyjadřovat, dokud se neseznámí s podstatou obvinění.

Škárka Radiožurnálu řekl, že peníze od Bárty odevzdal policii, proto ho žádost o vydání zaskočila. Se zbavením imunity prý ale problém nemá.

Jaroslav Škárka, poslanec | Foto: Šárka Ševčíková

„Neměl jsem žádné indicie, policie mě neinformovala ani nechtěla doplnit mou svědeckou výpověď . Nicméně v žádném případě jsem úplatek nepřijal, onu částku jsem nahlásil. Já se vydání sněmovnou nebráním, nebráním se ani variantě, že bych to sám inicioval,“ uvedl Škárka.

Pokud Vít Bárta nepožádá o zbavení imunity sám, poslanci TOP09 a Starostů podle jejich předsedy Petra Gazdíka vydání exministra dopravy a jednohlasně podpoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc a poslanec Jaroslav Škárka ve Stalo se dnes Radiožurnálu

„Myslíme si, že má mít nárok na spravedlivý proces a má mít možnost očistit se. Kdyby k tomu nedošlo, tak by celý život čelil podezření, které by mohlo být neoprávněné,“ řekl Radiožurnálu Gazdík.

Stejně by se zachovali i komunisté. Poslanci Věcí veřejných i ODS počkají na doporučení mandátového a imunitního výboru a pak nechají hlasování na jednotlivých poslancích.

„Nevím, co v žádosti je, tak se mě neptejte, když jsem dostal jenom jednořádkovou zprávu, že o to policie měla požádat. Seznámím se stanoviskem mandátového a imunitního výboru v pravý čas,“ odpověděl premiér a předseda ODS Petr Nečas na otázku, jak by o vydání Bárty sám hlasoval.

Standardní postup plánuje i sociální demokracie. Jeroným Tejc očekává, že Vít Bárta požádá o zbavení imunity sám a sněmovna mu vyhoví.

Pokud by sněmovna poslance nevydala, je to pro daný skutek vyloučeno navždy. Stíhán nemůže být ani po skončení mandátu.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme