Sněmovna hlasy ČSSD a KSČM schválila novelu církevního zákona

Sněmovna dnes hlasy sociálních demokratů a KSČM přehlasovala senátní veto a znovu schválila novelu církevního zákona, která má upravit evidenci charit a diakonií. Kritici předloze vytýkají, že to dělá způsobem, který je v rozporu s právy, jež církvím dává ústava. Novela tedy zřejmě skončí u Ústavního soudu. Ústavní stížnost jsou připraveni podat senátoři KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Jádrem hlavního sporu je, zda norma omezuje náboženskou svobodu a zda se dotýká práva církví zřizovat podle vlastních norem duchovní i jiné instituce, třeba charity nebo školy a zdravotnická zařízení.

S kritiky novely církevního zákona souhlasí i kardinál Miloslav Vlk. "Už v tom prvním zákoně z roku 2002 byly tyto tendence a zákon se dostal až k Ústavnímu soudu, který škrtl různé části a podal jako vysvětlení náboženské svobody. Bohužel v této nové novele jsou tyto tendence znovu," vyjádřil se Vlk.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jaromír Talíř Českému rozhlasu potvrdil, že podle lidovců je tento zákon navíc zbytečný. "Není vyvolán žádnou potřebou problémů, které by bylo třeba řešit podobným způsobem. Jsme přesvědčeni, že je v rozporu s nálezem Ústavního soudu, který už jednou podobné ustanovení vypustil. Myslíme si, že pouze Sněmovna testuje znovu Ústavní soud, zda dojde opět ke stejnému názoru," myslí si Talíř.

Novela církevního zákona pochází ještě z agendy minulého ministra kultury Pavla Dostála, který zastával stanovisko, že předloha náboženské svobody nekrátí a že z 26 registrovaných církví v Česku ji odmítá zejména katolická církev.

Vést dialog s církvemi dostal za úkol od premiéra i nový ministr kultury Vítězslav Jandák. Z dnešního jednání byl Jandák ze zdravotních důvodů omluven. Novelu církevního zákona teď ještě posoudí prezident republiky.

Milada Richterová, Eva Hůlková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme