Spor Babiše a Kalouska kvůli ostrým slovům ve sněmovně nebude řešit imunitní výbor

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se nebude zabývat sporem předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně jeho výroku ve sněmovně. Záležitost postoupil výboru soud, Kalousek věc ale před poslanci nechtěl řešit. Výbor ve středu dospěl k závěru, že nejde o podnět pro zahájení disciplinárního řízení, řekl novinářům předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš z ANO a Miroslav Kalousek z TOP 09

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se nebude zabývat sporem předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska s premiérem Andrejem Babišem (ANO) | Foto: Michele Tantussi, Reuters/ Miroslav Kalousek, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mandátový a imunitní výbor se definitivně vyjádřil, že se nebude touto záležitostí zabývat, protože se jedná o podání žaloby na ochranu osobnosti,“ uvedl Grospič.

Kalousek žaloval u soudu Babiše za výroky před loňským hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD o tom, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“.

Jermanová obvinila Kalouska z organizování útoků a šikany, opoziční politiky označila za ‚užitečné idioty‘

Číst článek

Soudy se sporem odmítly zabývat. Odvolací středočeský krajský soud potvrdil začátkem dubna lednový verdikt okresního soudu, že věc spadá pod výbor. Kalousek tvrdí, že je mu tím upíráno právo na nestranný proces. Jeho právní zástupce Stanislav Balík chystá dovolání k Nejvyššímu soudu a zřejmě i žalobu pro zmatečnost.

‚Zloděj zlodějský‘

Rozhodnutí krajského soudu, jak uvedl, pokládá za nesprávné. „Je to asi stejné, jako kdyby v rámci rozvodového řízení se soud dozvěděl, že manžel zpohlavkoval manželku, zastavil by rozvodové řízení a postoupil by věc k projednání jako přestupek,“ podotkl.

Babiš se v červenci 2018 na plénu sněmovny ve vyhrocené debatě do Kalouska ostře pustil a tykal mu. Reagoval na poslancova slova o tom, že premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Premiér označil předsedu poslanců TOP 09 také za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil tehdy předseda vlády. Padla i slova o rozkrádání ministerstva obrany a zabití vojáků kvůli novým armádním padákům. Kalousek býval na obraně náměstkem ministra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme